راه اندازی ۳۰۰ شرکت دانش بنیان

۳۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق با همکاری متخصصان و کارآفرینان راه اندازی شد

راه اندازی ۳۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق با همکاری متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور  راه‌اندازی شد تا شاهد رونق کسب و کارهای فناورانه باشیم.

بازگشت نخبگان، فناوران، کارآفرینان و متخصصان ایرانی که در دیگر کشورها زندگی می کنند فرصتی مناسبی برای توسعه کشور در عرصه های علمی است. چون این افراد از دانش و تخصص کافی برای گسترش ابزارهای این کار برخوردارند و به دنبال اثرگذاری در جامعه هستند. مهندسی ایران

راه اندازی ۳۰۰ شرکت

یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور(Connect.isti.ir) ایجاد زمین بازی مناسب برای ایرانیان توانمندی است که قصد بازگشت به کشور را دارند. ظرفیت‌های دانشی و تخصصی که می‌توانند به نیازهای کشور پیوند بخورد و پاسخی باشد برای آنها.

این کار در قالب برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور اجرایی شده و با هدف استفاده از ظرفیت علمی و تخصصی محققان و متخصصان ایرانی و برقرار ارتباط با مراکز علمی، فناوری و صنعتی منتخب کشور در حال اجرا است.

در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دست به ابتکاری نوین زده است تا مسیری مطمئن و ماندگار برای ترغیب به بازگشت ایرانیان توانمند ایجاد کند تا در ایران کسب و کاری فناورانه و خلاق داشته باشند. این طرح آغاز شد و تاکنون بیش از ۲ هزار نفر از نخبگان و سرآمدان علمی کشور از یکصد دانشگاه برتر دنیا را به ایران بازگردانده است.

هدف از اجرای آن، بهره مند کردن کشور از توان دانشی و تخصصی ایرانیانی است که روزی از ایران رفته اند ولی امروز می توانند در پیوند با مراکز علمی و صنعتی کشور نقش اثرگذار خود را ایفا کنند.

مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که مجری این پروژه است برای اجرای درست آن و بازگرداندن متخصصان و کارآفرینان به کشور برنامه های مختلفی در نظر گرفته است که از آن جمله می‌توان به ارائه فرصت مطالعاتی در مقاطع دکتری و پسادکتری، انجام پروژه‌های تحقیقاتی و دعوت از آنها به عنوان اساتید مدعو اشاره کرد. اما یکی از اقدامات موثری که در این زمینه صورت گرفته، ایجاد شرایط مناسب برای راه‌اندازی کسب و کارهای فناورانه است. کاری که تاکنون به شکل گیری 300 شرکت دانش بنیان و فناور توسط متخصصان و کارآفرینان خارج از کشور منجر شده است.

شکل گیری 300 شرکت دانش‌بنیان، فناور و خلاق در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری یکی از دستاوردهای قابل توجه این برنامه است. همچنین با اجرای درست آن تاکنون 550 متخصص ایرانی در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول به کار شده‌اند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *