سیاستی است که جان سیاه ‌پوستان آمریکا را بی‌ارزش کرده است

اندیشکده|مرگ فلوید، برملاکننده سیاستی است که جان سیاه ‌پوستان آمریکا را بی‌ارزش کرده است

یک اندیشکده آمریکایی بااشاره به جان سیاه ‌پوستان آمریکا که طی خشونت پلیس شهر مینیاپولیس کشته شد، نوشت: رویکرد نژادپرستانه‌ای که به خفه‌کردن سیاه‌پوستان توسط پلیس منجر می‌شوند شبیه رویکردی است که آنها را از کار و فرصت‌های سرمایه‌گذاری محروم می‌کند. مهندسی ایران

اندیشکده| مرگ فلوید، برملاء کننده سیاستی است که جان سیاهپوستان آمریکا را بی‌ارزش کرده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در این گزارش به‌قلم «آندره ام. پری» و «تاوانا بلک»، از اعضای اندیشکده بروکینگز، آمده است: در روز یادبود، 4 افسر مینیاپولیس، جرج سیاه‌پوست را که در بازداشت آنها بود به‌طرز مرگ‌آوری زخمی کردند. ظرف چندساعت از حادثه، ویدئویی منتشر شد که یکی از افسران زانوی خود را روی گردن فلوید گذاشته در حالی که فلوید به‌سختی جمله “نمی‌توانم نفس بکشم” را بر زبان می‌آورد. تصویر ثابتی از ویدئوی این اقدام وحشیانه به سمبل سرکوب، کنترل و بی‌توجهی به جان مردم سیاه‌پوست و جامعه آمریکا تبدیل می‌شود. فلوید به فهرست روبه‌رشدی از سیاه‌پوستانی اضافه شد که بی‌دلیل توسط پلیسی کشته می‌‌شوند که مشغول انجام مأموریت حفاظتی و خدماتی خود است.

این اندیشکده می‌نویسد: رویکرد نژاد‌پرستانه‌ای که به خفه کردن سیاهان توسط پلیس ختم می‌شود (همان‌طور که پیشتر در سال 2014 و در جریان مرگ اریک گارنر در نیویورک اتفاق افتاد و فیلم آن نیز منتشر شد) در اصل همان رویکردی است که سیاه‌پوستان را از کار و فرصت‌های سرمایه‌گذاری محروم می‌کند.

بنا بر این گزارش، این رویکردهایی که در تحقیقات خود را بروز داده‌اند، نشان‌دهنده تعداد بازداشت‌ها، دستگیری‌ها و اتهاماتی هستند که آمریکایی‌های سیاه‌پوست متحمل می‌شوند این امر به‌علاوه مرگ فراقضایی است که افرادی مانند فلوید گرفتار آن می‌شوند، گذشته از این، علائم و نشانه‌های اندکی وجود دارند که سیاه‌پوستان در اقتصاد محل خود نیز خواهان داشته باشند درحالی که هدف افسران پلیس قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید

در ادامه این گزارش با اشاره به آمار اندیشکده بروکینگز، آمده است که این تجزیه و تحلیل‌ها می‌تواند ارتباط میان ارزشی که پلیس برای جان سیاهان قائل هست و ارزش این آدم‌ها در اقتصاد آمریکا را نشان دهد. جمعیت 315هزار نفری سیاه‌پوستان در منطقه مینیاپولیس و سنت‌پل تنها 8.7 درصد از جمیت منطقه را تشکیل می‌دهند در حالی که سیاهان در کل آمریکا 12.7 درصد از جمعیت این کشور هستند. این منطقه با وجود این که شاهد شکوفایی اقتصادی بوده اما ساکنان سیاه‌پوست یا رنگین‌پوست این مناطق نتوانستند سهم لازم را در این شکوفایی داشته باشند.

بنا بر گزارش این اندیشکده، متوسط درآمد خانوار سیاه‌پوست در این منطقه 38200 دلار و کمتر از نیمی از درآمد خانوارهای سفیدپوست با درآمد 85000 دلار است. این شکاف عمیق‌تر از متوسط درآمد در سطح کشور برای سیاهان به‌نسبت سفیدپوستان است که نسبت 41500 به 68000 است.

در این گزارش با اشاره به دیگر جنبه‌های اقتصادی، فاصله مالکیت خانه مسکونی و شکاف میان سیاهان و سفیدپوستان را در این منطقه از آمریکا 46 درصد به 79 درصد عنوان می‌کند حال آن که این شکاف و اختلاف بالاتر از حدمعمول در آمریکا است که 51 به 75 درصد است.

بنا بر این مقاله، متوسط ارزش آمریکایی‌های سیاه‌پوست به سفیدپوستان بسیار پایین‌تر بوده است به‌طوری که دارایی خانواده سفیدپوستان در سال 2016 برابر با 171 هزار دلار در حالی که این دارایی برای سیاه‌پوستان 17600 دلار و برای لاتین‌تبارها برابر با 20700 دلار بوده است.

در انتهای این گزارش با اشاره به اهمیت ارتباط میان نتایج اقتصادی با نتایج اجتماعی، آمده ‌است: برای این‌که ارزش سیاه‌پوستان نیز در اقتصاد محقق شود، باید به جان سیاهان در همه‌جا توجه کرد.

به‌نوشته این اندیشکده: مرگ فلوید، ارایه‌کننده نه‌تنها ناکامی و شکست در سیاست‌گذاری بلکه ناکامی در سیاست اقتصادی نیز هست. ناکامی در نزدیک کردن اختلافات در دارایی و مالکیت می‌تواند به ناکامی و شکست در حفظ جان سیاهان ختم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *