آمادگی ایران برای انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری

ستاری: آماده انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری ایران به منطقه منا هستیم

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و حسین عرنوس نخست وزیر سوریه دیدار کردند در این دیدار سورنا ستاری از آمادگی ایران برای انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری خبر داد.

تبادل تجربیات علمی و فناوری دو کشور در زمینه‌های گوناگون یکی از موضوعات اصلی این دیدار بود که روی آن تاکید شد تا همکاری های علمی در حوزه هایی مانند زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات و فروش و صادرات تجهیزات آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها، تجهیزات بیمارستانی ایران ساخت، آموزش و توانبخشی پزشکی و حوزه کشاورزی شکل گیرد در دیپلماسی علم و فناوری در دنیای امروز تا جایی پیش رفته است که سیاست های خارجی کشورها را نیز از خود متاثر کرده است. پس تقویت و گسترش آن با توسعه همکاری های علمی و فناورانه با سایر کشورها امری مهم است. موضوعی که در سفرهای معاون علمی و فناوری به سایر کشورها دنبال می شود. در این سفر نیز تبادل فناوری و توسعه دیپلماسی فناوری دنبال شد. مهندسی ایران

آمادگی ایران برای انتقال

رهایی از اقتصاد نفتی با تکیه بر خلاقیت نیروی انسانی

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با تایید بر اینکه اتکا به فروش نفت سال ها بر اقتصاد ایران سایه انداخته بود، گفت: اکنون به نقطه ای رسیدیم که با شکوفایی زیست بوم فناوری و نواوری در ایران اقتصاد دانش‌بنیان در حال کنار زدن اقتصاد نفتی است. در این زیست بوم حدود 3 و نیم میلیون دانشجو داریم که تعداد قابل توجهی از آنها در رشته های مهندسی مشغول تحصیل هستند.

ستاری ادامه داد: بیش از 10 هزار استارتاپ در ایران فعال هستند که با خلاقیت و نوآوری خود محصولات فناورانه‌ای را به جامعه هدیه می دهند. همچنین نزدیک به 6 هزار شرکت دانش‌بنیان و یک هزار و 400 شرکت خلاق با گردش مالی قابل توجه در ایران فعالیت می کنند که زیر ساخت های وسیع تولید تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی را توسعه داده اند. با تمام توان آمادگی انتقال این تجربیات را به همسایگان و منطقه منا را داریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در جهان عرب استارتاپ ها خوبی وجود دارد، افزود:  راه اندازی پارک فناوری مشترک یکی از پیشنهادات ما برای همکاری دو جانبه است. ما آمادگی داریم تا همکاری های علمی و فناورانه را با سایر کشورها گسترش دهیم.

ستاری در پاسخ به اعلام نیاز نخست وزیر سوریه به دستگاه رادیوتراپی نیز بیان کرد: در ایران این دستگاه و تجهیزات پیشرفته را با قیمتی پایین تر از شرکت های غربی در اختیار شما قرار می دهیم تا این نیاز رفع شود همچنین  آمادگی ایران برای انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری وجود دارد.

دیدارهایی برای گسترش دیپلماسی فناوری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی تجاری و فناور به سوریه سفر کرده است. در این سفر 40 شرکت دانش‌‌بنیان ستاری را همراهی می‌کنند.

در این سفر ستاری با وزیران تحقیقات و آموزش عالی، صنعت، کشاورزی و اصلاحات ارضی و بهداشت سوریه دیدارهایی داشت. همچنین دومین نشست تجاری و فناوری ایران در سوریه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد ستاری در این  آمادگی ایران برای انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری

امروز نیز قرار است خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه با حضور ستاری و وزیر بازرگانی سوریه افتتاح شود.

محاصره اقتصادی به پیشرفت علمی ایران کمک کرد

در ادامه نیز حسین عرنوس نخست وزیر سوریه با خوش آمد به ستاری و هیات همراه بر اهمیت ارتقا همکاری های علمی دو طرف تاکید کرد و گفت: موضع ایران در برجام را ارج می نهیم که حاضر نشد یک قدم نیز از حق خود عقب نشینی کند. علی رغم محاصره اقتصادی، ایران به پیشرفت های علمی خود ادامه داد و این امریکا را مجبود به تغییر مواضع‌اش کرد. محاصره اقتصادی کشورهای توانمند فرصتی برای شکوفایی نیروی انسانی خلاق است. اتفاقی که در ایران رخ داد.

وی ابراز امیداواری کرد که این سفر منجر به همکاری های علمی و فناوری دو طرف شود.

عرنوس همچنین بیان کرد: درصدد هستیم با همکاری ایران زیرساخت های دانشگاهی و فناورانه کشورمان را توسعه دهیم و بتوانیم مراکز آزمایشگاهی و پژوهشی در کشورمان راه اندازی کنیم. از این فرصت بهره می بریم تا زیرساخت های علمی در مقطع دکترا را افزایش دهیم. امیدواریم همکاری با ایران برای آموزش مشترک دانشجویان مقطع دکتری به 100 کرسی افزایش یابد.

نخست وزیر سوریه با قدردانی از تلاش های ایران برای دفاع از حق خود برای دستیابی به دستاوردهای علمی گفت: سوریه مراتب قدردانی و قدرشناسی خود را به رهبری ایران، دولت و مردم آن کشور ابراز می کند. زیرا شما در طول جنگ سخت تروریستی در کنار ما ایستادید.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *