اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازاری جذاب برای دنیا

اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازاری جذاب برای دنیا

رییس ستاد برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا، اتحادیه اقتصادی اوراسیا را بازاری جذاب و خوب برای دنیا دانست.

علیرضا جعفری  رییس ستاد برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در گفتگو با خبرگزاری مهندسی ایران گفت: اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا شامل 5 کشور روسیه ، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است.

جعفری همچنین در ادامه افزود: این اتحادیه 20 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد که 14 درصد مساحت دنیا را به خود اختصاص داده است و رتبه ی اول استخراج نفت و گاز ، رتبه 5 فولاد جهان ورتبه 4 تولید انرژی دنیا را دارد وهمین باعث شده است که  یک ظرفیت بسیار بزرگی را از نظر تجاری ایجاد نماید، بنابراین یک بازار جذاب و بسیار خوب و ایده آل برای دنیا محسوب می شود.

وی  تراز تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا در دنیا را بیش از 800 میلیارد دلار دانست و گفت: تراز کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا دو میلیارد و پانصد میلیون دلار است که در مقایسه با 800 میلیارد دلار به ما نشان می دهد ما چقدر می توانیم از ظرفیت اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا در زمینه اقتصادی استفاده بکنیم و چه گشایشی در اقتصاد ما ایجاد خواهد نمود.

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا ادامه داد: توافق نامه ترجیحی تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا توسط مسئولین و سازمان توسعه تجارت پیگیری و منعقد شده است و در آبان 98 بصورت 3 ساله ی آزمایشی اجرایی شده است حال دست بخش خصوصی است که باید به میدان بیاید و تلاش کند که به این توافق نامه یک وجه عملیاتی دهد. هر چند که اجرایی شدن هرچه بهتر آن نیازمند ریل گذاری دولت است.

جعفری گفت:  این نمایشگاه می تواند نقطه ی شروعی برای آشنایی تجار و تولید کنندگان کشورعزیزمان با تجار و تولیدکنندگان 5کشور دیگر و تعامل بین تجار این کشورها باشد و با توجه به اینکه  بغیر از رسانه های داخلی از رسانه های این 5 کشور نیز برای پوشش خبری دعوت به عمل آمده تا بتوانند ظرفیت شرکت ها و تولید کنندگان ما را پوشش خبری بدهند و در پنج کشور عضو اتحادیه، پتانسیل های کشورمان معرفی گردد.

وی افزود: بیشتر واردات ما از اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا در حوزه ی کالاهای اساسی است و درصورتیکه ظرفیت های همکاری  بیشتری وجود دارد. به طور مثال در  حوزه های انتقال تکنولوژی، خدمات فنی و مهندسیIT و نفتی و گازی و انرژی میتوان با یکدیگرهمکاری های بیشتر داشته باشیم.

جعفری گفت: نمایشگاه فرصت خوبی است برای آشنایی با ظرفیت ها و پتانسیل های دوطرف و به همین دلیل طرح نمایشگاه اوراسیا را نوشتیم و به سازمان توسعه و تجارت که متولی امر صادرات و واردات کشور هست ارائه دادیم و در کمیته های مربوطه بررسی و تصویب شد  و تصمیم گرفته شد با پشتیبانی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ا  در محل دائمی نمایشگاه ها برگزار گردد.

 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا

6 نشست تخصصی در نمایشگاه اوراسیا

رییس ستاد برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در ادامه افزود: 6نشست تخصصی در نمایشگاه اختصاصی اوراسیا تدارک دیده شده است یک نشست بانکی و فاینانسی و نقش صندوق های ضمانت صادرات در توسعه تجارت کشورهای عضو اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا که با محوریت بانک مرکزی و صندوق ضمانت صادرات برگزار خواهد شد. صندوق ضمانت صادرات با بیش از 800 میلیون یورو اعتبار، برای شرکت هایی که می خواهند صادرات داشته باشند در نظر گرفته است و شرکت های کشورهای هدف را اعتبارسنجی خواهند نمود.

دومین نشست ، نشست حمل و نقل است  که این نشست نیزبا محوریت وزارت راه و شهرسازی برگزار خواهد شد و در این زمینه از 5 کشور سخنرانانی صحبت خواهند کرد.

سومین نشست، نشست گمرک و استاندارد است و در این زمینه از ایران وپنج کشورعضو، سخنرانانی  با محوریت گمرک و استاندارد سخن خواهند گفت که این نشست با محوریت گمرک ج.ا.ا و سازمان استاندارد برگزار خواهد شد.

 یکی دیگر از نشست ها نقش فروشگاه های زنجیره ای در حوزه ی بازار اوراسیاست که بسیار برای تولیدکنندگان، به خصوص در حوزه موادغذایی حائز اهمیت است.

نشست دیگر، نشست مناطق آزاد و سرمایه گذاری است با محوریت دبیرخانه ی مناطق آزاد کشورمان و سازمان حمایت از سرمایه گزاری خارجی برگزار میگردد که مناطق آزاد کشورمان مثل چابهار و مناطقه آزاد شهر فرودگاهی امام و دیگر مناطق آزاد اعلام آمادگی کرده اند و آخرین نشست نیز امور قراردادهای بین المللی و ثبت شرکت هاست که آن هم دغدغه تجار و تولیدکنندگان است که ما در این حوزه نیز سخنرانان بسیار خوبی داریم .

برگزاری پنج نشست b2b

همچنین علیرضا جعفری از برگزاری پنج نشست b2b در حاشیه ی نمایشگاه اوراسیا خبر داد و افزود: روز اول نشست b2b   ایران و روسیه روز دوم نشست ایران و ارمنستان روز سوم نشست ایران و قزاقستان روز چهارم نشست ایران و بلاروس و ایران و قرقیزستان می باشد که  این می تواند برای تجار ما بسیار مفید باشد.

 در این نشست ها از مترجمان روسی- فارسی استفاده خواهد شد.

نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تاریخ 18 تا 21 تیر 1400 در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *