احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه

احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه

دکتر نوبخت اظهار کرد: با توجه به ماموریت هایی که به سازمان برنامه و بودجه محول شده است باید از این  سازمان انتظار داشته باشیم که پاسخگو باشد. اولین گام در این راستا موضوع نهاد سازی بود و احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه بود که زمان قابل توجهی را از ما گرفت تا بتوانیم تشکیلات لازم را برای توسعه کشور بیافرینیم به ویژه که اتاق مطالعه در سازمان وجود نداشت.
وی افزود: البته در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان برنامه‌ و بودجه دولت ‌های قبل وجود داشت که  پس از انحلال در دولت قبل این مجموعه پژوهشی به نهاد ریاست جمهوری واگذار شد و ما مجبور شدیم که مجدداً این مرکز را راه اندازی کنیم. که مهمترین اقدامی که در این مرکز صورت گرفته است تهیه سند آمایش سرزمین است که افتخاری برای سازمان برنامه و بودجه در این دوره هشت ساله است که با مطالعات وسیعی توانستیم این سند برنامه ریزی توسعه کشور را به تصویب برسانیم.  مهندسی ایران


دکتر نوبخت با اشاره به بحث برنامه ریزی بعنوان یکی از ماموریت‌هایی این سازمان گفت: دشوارترین بخش کار در سازمان برنامه و بودجه موضوع برنامه‌ریزی بود که نگزیر بودیم با شرایط متفاوت بنویسم. برای دوره برجامی یک برنامه‌ای که بتوانیم رشد ۸ درصدی اقتصادی داشته باشیم و یک میلیون فرصت شغلی در سال ایجاد کنیم که تحت عنوان برنامه ششم توسعه تدوین شد.
وی گفت:قطعا برنامه ششم در شرایط تحریمی ازکارآیی لازم برخوردار نبود و ما مجبور شدیم در شرایط تحریم یک برنامه ۱۲ بسته ای داشته باشیم و تقسیم کار  ملی را در دستگاه‌های اجرایی ایجاد کنیم. ما سال ها بودجه را در شرایط  تحریم کامل نفتی و بانکی بودیم بدون کسری اجرا کردیم و با مشکلات فراوان برای اینکه بتوانیم این موانع را رفع کنیم برنامه اصلاح ساختار را در چهار محور و۱۱ بسته تهیه و ارائه کردیم. ما در راستای ماموریت ارزشیابی هر ۴ ماه یکبار یک گزارش از عملکرد وزرا و وزارتخانه‌ها تهیه و به رئیس جمهور محترم ارائه می دهیم و نظارت مستمر در قالب سفرهای استانی که هفته یک بار انجام می‌شود.
نوبخت افزود: در این دوره یک برنامه ویژه محرومت زدایی که ۱۱۵ هزار مسکن را در بنیاد مسکن هماهنگ کردیم و در مناطق محروم ساخته شد و در اغلب هفته ‌ها که به استان سفر می کردیم و کلید این احدها را به خانواده‌ها تقدیم می شد.کار دیگری که همکاران من در این دوره تحریم انجام دادند و با توجه به کاهش قدرت خرید که برای کارکنان دولت و شاغلین بازنشسته ها پیش آمد اجرای افزایش ۵۰ درصدی حقوق که محصول افزایش امتیازات فصل دهم است و همچنین متناسب سازی حقوق بازنشستگان که همه این ها در زیر سقف بودجه مصوب انجام دادیم و به اختصار می توان گفت که آثار توسعه را ضمن اینکه ما در روال جاری  و در پرداخت به موقع حقوق و دستمزدها  در شرایط تحریمی که  مشکلات مالی فراوان بود نتیجه همه این ها از جایگاه ایران از۲۰۱۱ تا  ۲۰۱۹ در توسعه انسانی به گواهی سازمان ملل ارتقا یافت و از  رتبه ۷۸ به رتبه ۱۷۰ ارتقا پیدا کردیم. و در جهت توسعه و احداث زیرساختها ما توانستیم به میزان قابل توجهی راه اهن و بزرگراه  احداث کنیم.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *