افزایش تولید اوپک‌پلاس در ماه ژانویه

تداوم سیاست افزایش تولید اوپک‌پلاس در ماه ژانویه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، براساس تصمیم روز پنجشنبه (۱۱ آذرماه) نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس تولید نفت خام کشور های عضو این ائتلاف بدون توجه به برداشت کشور های مصرف‌کننده بزرگ از ذخایر نفت خام استراتژیک و شیوع سویه اُمیکرون ۴۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.
اعضای اوپک پلاس در این نشست تأکید کردند در صورت وقوع اتفاق غیرقابل پیش‌بینی و مازاد عرضه در بازار نفت نشست فوق‌العاده برگزار کنند.
اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند تا به محدودیت عرضه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز پایان بخشند، این تصمیم از ماه اوت اجرایی شده است.
اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود کرد، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرده است.
بر اساس این گزارش، یکصد و هشتاد و دومین نشست اوپک نیز روز چهارشنبه، دهم آذرماه برگزار شد. در این نشست مسائل مدیریتی اوپک و انتخاب دبیر کل جدید با توجه به پایان دوره محمد سانوسی بارکیندو در اوت 2022، مورد بررسی قرار گرفت.

بیانیه بیست‌ و سومین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

بیانیه بیست‌ و سومین نشست وزیران نفت و انرژی کشور های عضو ائتلاف اوپک‌پلاس بر اهمیت ادامه تلاش‌ ها برای حفظ توازن بازار نفت تأکید کرد.
بیست‌وسومین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک به‌صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.
در این نشست بر تعهد مستمر کشور های شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری (DoC) برای اطمینان از ثبات و تعادل بازار نفت تأکید شد.
تأکید های نشست کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک و غیر اوپک با توجه به بنیان‌های کنونی بازار نفت:
۱. تصمیم‌ دهمین نشست وزیران کشور های عضو و غیر عضو اوپک (۱۲ آوریل ۲۰۲۰) که پس از آن در نشست‌ های بعدی از جمله در نوزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس (۱۸ ژوئیه ۲۰۲۱) هم تأیید شده بود، مورد تأکید قرار گرفت.
۲. برنامه تسهیل توافق کاهش تولید و سازوکار تعدیل ماهانه تولید – که در نوزدهمین نشست وزیران اوپک پلاس تصویب شده بود – دوباره تأیید و بر اساس آن مقرر شد مجموع عرضه ماهانه اوپک‌پلاس در ژانویه ۲۰۲۱ نیز ۴۰۰ هزار بشکه در روز و بر اساس جدول زیر افزایش یابد.
۳. موافقت شد که این نشست برای بررسی تحولات بیشتر ویروس همه‌گیر کرونا ادامه یابد و به نظارت دقیق بر بازار ادامه دهد و در صورت نیاز به‌سرعت مقدار عرضه را تعدیل کند.
۴. به‌دلیل درخواست کشورهای خاطی در رعایت سهمیه کاهش تولید، فرصت ایجادشده برای جبران تخطی‌ها تا پایان ژوئن ۲۰۲۱ تمدید شد. کشورهای خاطی باید برنامه‌های جبرانی خود را بر اساس بیانیه پانزدهمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک ارائه دهند.
۵. بر اهمیت حیاتی پایبندی کامل به سهمیه تولید اعضا و سازوکار جبران تخطی‌ها دوباره تأکید شد.
۶. در پایان مقرر شد بیست‌وچهارمین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک (اوپک‌پلاس) چهارم ژانویه ۲۰۲۲ (۱۴ دی‌ماه ۱۴۰۰) برگزار شود.

 افزایش تولید اوپک‌پلاس

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت

زینب آذرنیا/ پایگاه خبری مهندسی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *