الکساندر گوستاو ایفل

الکساندر گوستاو ایفل جادوگر فلز

الکساندر گوستاو ایفل یکی از ده مهندس برتر عمران جهان متولد 15 دسامبر 1832 در شهرستان کوت دور می باشد. بیشتر افراد گوستاو ایفل را با نام یا ((جادوگر فلز)) یا ((جادوگر آهن))  می شناسند. مشهورترین اثر او که یک شاهکار تاریخی به حساب می آید برج ایفل است. ایفل با ساخت برج ایفل توانست شهرتی جهانی به دست آورد و این برج امروزه از سمبل های شهر پاریس می باشد و سالانه میلیون ها توریست از کشورهای متفاوت از آن دیدن می کنند مهندسی ایران

الکساندر گوستاو ایفل

ایفل در سال 1850 تعدادی دوره های آموزشی پیشرفته در دانشگاه پلی تکنیک گذراند ولی موفق به قبولی در امتحانات سال اول نشد اما بعدهابه منظور آماده شدن برای امتحانات ورودی دشواری که توسط دانشکده های مهندسی فرانسه طراحی شده بود، به کالج سنت باربی (Sainte-Barbe) در پاریس پیوست و توانست اجازه ورود به دو دانشکده معتبر پلی تکنیک (École polytechnique) و هنر و صنایع مرکزی (École Centrale des Arts et Manufactures) را اخذ نماید که در نهایت وارد دانشکده هنر و صنایع مرکزی شد . گوستاو ایفل جوان، درسال دوم دانشگاه تصمیم گرفت تحصیلات خود را در رشته شیمی بگیرد. این امر مصادف بود با برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی پاریس در این شهر که گوستاو ایفل نیز در آن شرکت نمود. گوستاو حرفه خود را با کار کردن بر روی پروژه پل بزرگ راه‌آهن «بوردو» در جنوب غربی فرانسه آغاز کرد او چندین پل در زمان خود ساخت که از معروف ترین آن ها می توان به پل معروف ((Garabit Viaduct)) اشاره نمود که امروزه جزء خطوط سراسری راه آهن فرانسه می باشد و در زمان خود بلندترین پل در جهان بود. پس از کار کردن بر روی چندین پروژه مختلف دیگر، گوستاو از خود به عنوان یک «سازنده»، متخصص سازه‌های فلزی نام برد. خیلی زود از او به عنوان «جادوگر فلز» نام برده شد! او در خلال سال‌های طولانی حرفهٔ خود، هزاران سازه دیگر را در سرتاسر دنیا به اتمام رساند.کارهای او تنها محدود به کشور فرانسه نمی شود و او آثاری دیگر در کشورهای ایالات متحده آمریکا,اسپانیا,برزیل ,پرو,مکزیک و چند کشور دیگر دارد. از آثار مهم او در کشور های دیگر می توان به سازه فلزی مجسمه آزادی در کشور ایالات متحده آمریکا,اسکله کناک((Konak Pier)) در شهر ازمیر ترکیه,کلیسای جامع سنت ماریا در کشور پرو اشاره نمود.

ایفل سال‌های آخر عمر خود را وقف مطالعات نظری در زمینه مقاومت باد، علم هواشناسی و آیرودینامیک کرد و به کرات برج ایفل را محل آزمایش‌های خود قرار داد. در سال ۱۹۱۲ او یک لابراتوار تجربی در «اوتِی» تأسیس کرد؛ جایی که او تا سال ۱۹۲۰ در آن به ادامه کار مشغول شد. گوستاو ایفل در نهایت در ۲۷ دسامبر سال ۱۹۲۳ در عمارت مسکونی خود در «رو رابوله» پاریس درگذشت. گوستاو ایفل یکی از با نفوذترین معماران زمان خودش بود. کارهای او انقلابی در زمینه روشی که ساختمان‌ها ساخته می‌شدند ایجاد کرد و راه را را برای ساختمان های مدرن باز کرد. طراحی‌های ایفل تأثیر به سزایی بر جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دنیا داشت. سازه‌های او به عنوان کارهای هنری همراه باجنبه‌های کاربردی دیده می‌شوند. کارهای او بر روی مجسمه آزادی، برج ایفل و کانال پاناما، سبب شد تا نام ماندگار شود. گوستاو ایفل نه تنها یک معمار عالی بود، بلکه یک طراح و یک محقق بزرگ نیز بود. تحقیقات بسیاری از مباحثی که امروزه در زمینه آیرودینامیک یاد داده می‌شوند، به وسیله خود ایفل انجام شده‌اند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *