برادران خیامی از فقر تا تحول در صنعت

برادران خیامی بنیانگذار ایران ناسیونال و ایران خودرو

نام ایران خودرو و ایران ناسیونال نام آور نام برادران خیامی می باشد این دو برادر که از فقیرترین اقشار جامعه بودند در یکی از روستاهای مشهد متولد شدند.

محمود در دوران دبیرستان ترک تحصیل کرد او که در رویا پردازی چیره دست بود بعد از ترک تحصیل وارد کار شد او کار خود را از اتومبیل شویی تا مسافرکشی با موتور سیکلت شروع کرد.

بعد از گذشت مدت زمانی محمود و برادرش احمد با اندک سرمایه ای که توسط ارث پدری بدست آورده بودند به تعمیر و فروش ماشین های دست دوم وارد شدند آنها توانستند ظرف مدت کوتاهی به امپراطوری فروش قطعات یدکی در ایران و نمایندگی فروش بنز و لاستیک کنتینانتال و باطری دنا تبدیل شوند. مهندسی ایران

برادران خیامی در 12 مهر سال 1341 با 10 میلیون سرمایه ای که جمع آوری کرده بودند شرکت ایران ناسیونال یا ایران خودروی برای تولید اتوبوس های بین شهری تاسیس کردند.

برادران خیامی در سال 1351 راه خود را از یکدیگر جدا کردند مسیولیت ایران خودرو را احمد خیامی به عهده گرفت و محمود نیز عهده دار ایران ناسیونال شد.

در سال 1345 قرار داد تولید پیکان توسط ایران ناسیونال امضا شد و در سال 1353 این شرکت به فروشی بالغ بر ۹۱ میلیارد تومان رسید.

برادران خیامی بنیانگذار ایران

ایران ناسیونال در ۱۳۵۲ خورشیدی اعلام کرد که خودکفایی در تولید قطعات یدکی را در صدر برنامه هایش قرار داده است. بدین ترتیب در همین سال، شرکت های بلبرینگ، پیستون و ایدم تبریز، شرکت ریخته گری، شرکت رضای مشهد و… توسط این کمپانی تاسیس شد.

در همین سال ها، محمود خیامی با کمک گروهی دیگر از سرمایه داران ایران، بانک صنعت و معدن و فروشگاه های زنجیره ای کوروش را نیز بنیان نهاد.

ایران ناسیونال در ۱۳۵۶ خورشیدی، اعلام کرد که می خواهد پیکان را از خط تولیدش خارج کند و با شرکت پژو وارد شراکت جهانی شود و تولیداتش را به کشورهای دیگر صادر کند. پس از انقلاب، محمود خیامی به لندن رفت و نمایندگی بنز را در لندن و ۷ شهر دیگر در انگلیس و آمریکا به عهده گرفت.

محمود در سالهای اخیر صد و ده مدرسه به نیت امام علی(ع) در روستاهای استان خراسان ساخته و هشت مجموعه بزرگ آموزشی نیز به نام ثامن‌الائمه در مشهد احداث کرد. او همچنین ساخت هجده مجموعه کار و دانش را در استان خراسان به پایان رساند که میلیاردها تومان هزینه دربرداشت.

او صاحب چندین نمایندگی مرسدس بنز در کشورهای انگلستان و ایالات متحده بود. وی در سال ۲۰۰۷ میلادی کمک یک میلیون پوندی را به حزب کارگر انگلستان اعطا کرد که قدردانی تونی بلر و واکنش‌های گسترده‌ رسانه‌های بریتانیا را به همراه داشت.

محمود خیامی دارای چند نشان و لقب از مراجع غربی است، از جمله: CBE که از عالیترین نشان های لیاقت در بریتانیاست. وی در زمان اهدای این نشان گفته بود که دریافت این نشان کمی برایش ناراحت کننده هم هست چرا که او را به یاد جوانان ایرانی می‌اندازد که لیاقت انجام کارهای زیادی را در ایران دارند ولی به خارج مهاجرت کرده‌اند.

او همچنین نشان KSS یا «سنکت سیلوستر» (نشان رتبه پنجم کلیسای کاتولیک) و نیز «Royal Order of Francis I» را دریافت کرد.

پس از انقلاب احمد به کانادا و محمود به انگلیس رفت. سرنوشت طوری رقم خورد که احمد در خرداد ۱۳۷۹ خورشیدی در کانادا درگذشت و محمود که پدر صنعت اتومیبل ایران نامیده می شد در ۹ اسفند ۱۳۹۸ خورشیدی در ۹۰ سالگی و در لندن چشم از جهان فروبست.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *