بهره برداری از 9 پروژه آبی در استان زنجان

در راستای بهره برداری از 9 پروژه آبی در استان زنجان، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان اشاره کرد: در حال حاضر پنج پروژه سدسازی، دو پروژه آبرسانی، یک پروژه شبکه آبیاری و یک پروژه انتقال آب کشاورزی در دست احداث است. در همین راستا تکمیل این پروژه ها نیازمند 28 هزار و 798 میلیارد ریال اعتبار می باشد.

“اسماعیل افشاری” ضمن اشاره به پروژه‌های سدسازی تکمیل شده اظهار کرد: پروژه‌های سد تهم با هدف تامین بخشی از آب شرب شهر زنجان، سدگلابر با هدف تامین آب صنعت و کشاورزی منطقه، سد کینه‌ ورس با هدف تامین آب شرب شهرهای ابهر و خرمدره و تامین آب کشاورزی و صنعت منطقه، سدمیرزاخانلوی 1 با هدف تامین آب کشاورزی منطقه، سد بلوک با هدف تامین آب کشاورزی منطقه، سدفیله‌خاصه با هدف تامین آب کشاورزی منطقه، تکمیل و به بهره‌برداری رسیده‌اند.

همچنین کل حجم آب تخصیص یافته به سدهای مذکور در بخش شرب، کشاورزی و صنعت را به ترتیب، 21.4 میلیون مترمکعب، 16.6 میلیون مترمکعب و 5.5 میلیون مترمکعب می باشد. در حال حاضر 5 پروژه سدسازی، 2 پروژه آبرسانی، یک پروژه شبکه آبیاری و یک پروژه انتقال آب کشاورزی در دست احداث است.

افشاری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان میزان اعتبار موردنیاز برای تکمیل و بهره برداری از 9 پروژه آبی در استان زنجان، را 28 هزار و 798 میلیارد ریال اعلام کرد. در رابطه با اهمیت سد سازی بیان کرد: اهمیت سدسازی در مرحله نخست، تامین آب از منابع آب سطحی و تنوع محل برداشت‌ از نظر پدافند غیرعامل و همچنین کاهش برداشت از منابع استراتژیک آب زیرزمینی است. همچنین در صورت جابجایی اصولی و مطالعات جامع که از طرف مشاوران ذی‌صلاح صورت می‌گیرد با حداقل آسیب‌های زیست محیطی می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

بهره برداری از 9 پروژه آبی در استان زنجان

منبع خبر: شبکه خبری آب ایران

پگاه حسینقلی/پایگاه خبری مهندسی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *