تاثیر مذاکرات وین بر بازار مسکن

تاثیر مذاکرات وین بر بازار مسکن

مذاکرات هسته ای با روند مثبت پیش رو، برای ایجاد ثبات در وضعیت اقتصاد کشور سبب امیدواری شده است. در این راستا، برخی مسئولان و کارشناسان معتقدند که قیمت مسکن نیز کاهش پیدا خواهد کرد. مهندسی ایران

کاهش قیمت مسکن

امیدواری‌ به احیای برجام،سبب ایجاد ثبات در بازارهای ارز، طلا و بورس شده است. با وجود اینکه بورس به دلیل نوسانات و جهش های سنگین از اواسط سال گذشته روند نزولی داشته و کماکان در مسیر افت قرار دارد. اما ثبات در بازارهای ارز و طلا می‌تواند پیش درآمد توافقات سیاسی این روزهای مذاکرات وین پیرامون برجام باشد. قیمت مسکن شهر تهران نیز در اولین ماه از سال جاری سه درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرد. این روند منجر به پیش بینی افت قیمت مسکن در آینده شد؛ این در حالی است که قیمت زمین، مصالح ساختمانی، عوارض شهرداری، خدمات مهندسی و دستمزد کارگران با ۴۰ تا ۱۲۰ درصد رشد در سال گذشته همراه شد.

جمشید برزگر ـ رییس کانون انبوه سازان ـ با اشاره به اینکه اینکه هر زمان مسئولان پیش‌بینی افت قیمت مسکن را داشتند با رشد قیمتها مواجه شدیم خاطر نشان کرد: طی یک سال گذشته قیمت ساخت هر متر مسکن در مناطق معمولی کشور حداقل ۲ میلیون تومان افزایش یافته و در بعضی مناطق تهران و کلانشهرها با رشد ۲۰ میلیون تومانی هر متر مربع هزینه ساخت مواجه بوده‌ایم. از دفترخانه گرفته تا نظام مهندسی و شهرداری و دستمزد کارگر و غیره هزینه به ما تحمیل می شود. در شهر تبریز عوارض شهرداری برای تراکمهای مجاز ۲۰۰ درصد و تراکم مازاد ۸۰۰ درصد افزایش یافته، چطور انتظار کاهش قیمت مسکن را دارند؟

با وجود صحبت های رییس کانون انبوه سازان، تجربه نشان داده زمانی که مسکن با رکود مواجه می‌شود بسیاری از واحدها زیر قیمت ساخت به فروش می‌رسد؛ موضوعی که خود برزگر نیز به آن اذعان دارد و می‌گوید که در حال حاضر بعضی همکاران ما که به نقدینگی نیاز دارند واحدها را تا پنج درصد ضرر می‌فروشند. برزگر مدتی قبل هم گفته بود که در حال حاضر در بازار می‌شود واحدهای آماده را با قیمت به مراتب کمتر از هزینه ساخت، خریداری کرد. اما خروجی این وضعیت به قهر سرمایه‌ها از حوزه ساخت و ساز می‌انجامد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *