تبادلات فناورانه میان ایران و افغانستان

تبادلات فناورانه میان ایران و افغانستان برای بازارسازی محصولات دانش‌بنیان

نشست تخصصی میان یک هیات از پزشکان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی و بیمارستانی افغانستانی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی برگزار می‌شود و تبادلات فناورانه میان ایران و افغانستان برای بازارسازی محصولات دانش‌بنیان برقرار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهندسی ایران و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 12تا 15 تیرماه 1400 فرصتی فراهم شده است تا تجار، روسای بیمارستان‌ها، پزشکان و فعالان حوزه سلامت کشور افغانستان به ایران سفر کنند و مذاکراتی رودررو با شرکت‌های دانش‌بنیان متناظر ایرانی خود داشته باشند. این مذاکرات به میزبانی مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شهرهای تهران و مشهد برگزار خواهد شد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تجهیزات پزشکی، مرکز توسعه صادرات سلامت، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات و اتاق مشترک بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی افغانستان و ایران از حامیان برگزاری این رویداد هستند.

در ادامه سوابق همکاری دو جانبه دو کشور و رفت و آمدهای هیأت های تجاری متعدد در سال های اخیر، این همکاری‌ها با برگزاری نشست تخصصی هیات پزشکان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی، بیمارستانی و افغانستانی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی ادامه می یابد تا بازار صادرات محصولات ایرانی به این کشور گسترش یابد. همچنین فعالان حوزه سلامت افغانستان نیز با زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود ایران در این حوزه آشنا می شوند.

تبادلات فناورانه میان ایران

افغانستان کشوری است با ظرفیت‌های بالای اقتصادی که عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی، مسیر جذب سرمایه‌های خارجی به این کشور را کوتاه‌تر کرده است. استفاده از این ظرفیت اقتصادی برای ایران یک فرصت خوب و مغتنم است. با توجه به این‌که افغانستان یکی از کشورهایی است که در شرایط تحریم می‌تواند شریک تجاری خوبی برای ایران باشد، توسعه روابط تجاری و فناورانه با این کشور مسیر خوبی برای بازارسازی محصولات و خدمات دانش‌بنیان‌های ایرانی خواهد بود.

 کشور افغانستان جمعیتی جوان و اقتصادی پویا دارد که می تواند زمینه توسعه پایدار را برای مردمش فراهم کند. این کشور برای طی این مسیر به تعامل با دیگر کشورها نیاز دارد. ایران می تواند از این فرصت به نحو مناسبی استفاده کند. برگزاری این نشست تجاری نیز در همین راستا است. بر همین اساس، نشست تجاری و فناوری میان شرکت‌ها و صادرکنندگان ایرانی با هیاتی ارز پزشکان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی، بیمارستانی و افغانستانی برگزار می شود تا توانمندی علمی دانش‌بنیان‌های کشورمان به این بازار رخنه کند و تعاملات میان دو کشور شتاب گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *