تسهیلات نوسازی ۱۹ هزار واحد بافت‌فرسوده

تسهیلات نوسازی حدود ۱۹ هزار واحد در بافت‌فرسوده

محمدحسن علمداری عضو هیات‌مدیره بانک مسکن در گفت‌وگو با خبرنگاران تازه‌ترین وضعیت پرداخت تسهیلات در بافت فرسوده را توضیح داد و بیان کرد ارایه تسهیلات در بافت فرسوده از سال ۹۸ بر اساس قرارداد عاملیت انجام شده است، و همچنین تسهیلات بافت فرسوده به ۳ هزار و ۸۷۸ پروژه که معادل ۱۸ هزار و ۷۱۳ واحد یعنی تسهیلات نوسازی ۱۹ هزار واحد بافت فرسوده پرداخت شده است.

علمداری گفت: مبلغ قرارداد منعقد شده با مالکان بافت‌های فرسوده ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال می باشد.  مهندسی ایران

تسهیلات نوسازی ۱۹ هزار

گفتنی است، بانک مسکن طبق سیاست‌هایی که ابلاغ شده است در تهران و کلانشهرها تا ۵۰ درصد تسهیلات بافت فرسوده و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان را با سود ۹ درصد، پرداخت می‌کند. همچنین برای  افرادی که به مبلغ بیشتری نیاز دارند در تهران تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۲۰۰ و ۱۶۰ میلیون تومان با نرخ شود ۱۸ درصد پرداخت می‌کند.

عضو هیات مدیره بانک مسکن افزود تسهیلات ۱۸ هزار و ۷۱۳ واحد در بافت فرسوده به متقاضیان برای نوسازی واحدها پرداخت شده است رقم این تسهیلات را ۱۲۶۰ میلیاردتومان برشمرد.

بافت‌های فرسوده شهری، محلات فرسوده‌ای در فضای شهری است که مسائل و پیچیدگی‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و شیوه خود را دارد .این محلات و بافت‌ها از یک سو دارای ریشه‌های سکونتی ارزشمند با غنای فرهنگی، اجتماعی و معماری است و از طرف دیگر به جهت فرسودگی شدید، نبود دسترسی مناسب به خدمات شهری و بهداشتی، وجود مشکلات اجتماعی و امنیتی و آسیب‌پذیری در برابر زلزله، سیل و آتش سوزی و نیز عدم تطابق با زندگی امروز شهری و شهرسازی مدرن دارای مشکلات رو بنایی و زیر ساختی هستند.

بافت فرسوده به بلوک هایی اطلاق می‌شود که هر سه شرط ذیل را دارا باشند:

1. ناپایداری: 50% از بناهای موجود در بلوک ناپایدار بوده و از استحکام لازم برخوردار نباشند.

2. نفوذناپذیری: حداقل 50% معابر بلوک دارای عرض کمتر از 6 متر باشد.

3. ریزدانگی: حداقل 50% عرصه ساختمان‌ها در آن بلوک شهری مساحتی کمتر از 200 مترمربع داشته باشند

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *