تغییر پارادایم در شهرسازی سوداگرا به شهرسازی انسان گرا

نشست خبری تخصصی تغییر پارادایم در شهرسازی سوداگرا به شهرسازی انسان گرا

دوشنبه 18 فروردین نشست تخصصی تغییر پارادایم از شهرسازی سوداگرا به شهرسازی انسان گرا با حضور دکتر محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران مهندس مسعود حمزه ای رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران دکتر علی نوذرپور مشاور شهردار و سرپرست نهاد راهبردی و پایش طرحهای توسعه شهری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری مهندسی ایران دکتر محمد سالاری در این نشست گفت: از سال 60 تصمیم بر این شد که بودجه دولت به کلان شهرها داده نشود وشهرداری های شهر های بزرگ خودشان باید کسب درآمد کنند و همین باعث شد که شهرداری ها برای کسب درآمد دست به شهر فروشی بزنند آنها برای شهر فروشی ابتدا دست به تغییر کاربری اراضی سبز و باز زدند و این موضوع تا حدودی قابل تامل بود اما برای درآمد زایی اوج تراکم فروشی غیرقانونی استارت خورد و همین باعث شد درآمد زایی مبتنی بر سوداگری در تمامی ابعاد محقق شود.

سالاری در ادامه افزود: ما مخالف فروش صدور پروانه یا فروش تراکم طرحهای تفصیلی نیستیم چون ما یک جمعیتی را تعریف کرده ایم که این جمعیت نیاز به خدمات دارد اما با شهر فروشی های خارج از اصول طرحهای جامع و تفصیلی مشکل داریم.

تغییر پارادایم در شهرسازی

وی یا اشاره به نگاه کالایی که به نفت است گفت:  همان نگاه به اراضی شهر نیز اتفاق افتاد و این نگاه کالایی از طرحهای توسعه شهری نیز زده شد ما در شهر تهران تراکم فروشی های غیر قانونی را صفر کزدیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی گفت: در دوران ریاست جمهوری دولت نهم تصمیم وحشتناکی گرفته شد که باغات انبوه تهران هم بارگزاری شود و همین باعث از بین رفتن بسیار زیادی از باغات شد و ببستری برای شهر فروشی شد. ما صدها مورد مغایرت طرح تفصیلی و طرح جامع پیدا کردیم.

بازسازی 50 درصد از بافت فرسوده

سالاری اقدامات صورت گرفته را شامل:  قانون شیوه های حمل و نقل ، مناسب سازی هزارو سیصد درصد منابع ، مناسب سازی ابستگاههای مترو ، در حوزه باز آفرینی توانستیم مفهوم بازآفرینی را به عنوان یک حوزه جا بیاندازیم و همچنین ما در حوزه بافتهای فرسوده نگاهها را به نگاه جامع نگر تبدیل کرده ایم و با نگاه جامع نگر توانستیم 50 درصد بافت فرسوده نوسازی شده است همچنین 2400 پارکینگ پارکینگ در مناطق کم برخوردار اجرا می شود.

وی با اشاره به مناطق کم برخوردار گفت: در این دوره توانستیم برای 181 محله غیربرخوردار 60 سند توسعه محلی تهیه کنیم در شهرسازی انسان گرایان مردم مهم هستند در بودجه 1400 ما حدود 4000 هزار میلیارد تومان اعتبار گذاشتیم. 530 کیلیوممتر کانال آب های سطحی ایجاد شده است همچنین اتفاقات نرم افزاری خوبی در زمینه زلزله و پیشگیری و سیل افتاده است. ما در منطقه 22 جمعیت را از 720 هزار نفر به 520 هزار نفر کاهش دادیم.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *