رونمایی از طرح پژوهشی جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو

در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو 1400، طرحی با عنوان «بررسی امکان هوشمندسازی شبکه آب با کمک الگوریتم یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی» رونمایی شد.

طرح ذکر شده در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو را سید پدرام جزائری فارسانی با نظارت دفتر انرژی معاونت بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آبفای استان اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان با هدف کاهش هزینه‌های برق مصرفی ایستگاه‌های پمپاژ آب و پیش‌بینی میزان آب مصرفی شبکه‌های توزیع آب شهری  اجرا کرده است.

سید پدرام جزائری فارسانی اشاره کرد «طرح پژوهشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی» از تیرماه 1400 در شهر نجف‌آباد به صورت آزمایشی آغاز شده است. در ادامه بیان کرد تاکنون بهره‌برداری از ایستگاه‌های پمپاژ آب به صورت دستی و تجربی انجام می شد اما در این طرح سعی شده با بهره‌گیری از روش‌های نوین هوش مصنوعی، دخالت نیروی انسانی در فرآیند بهره‌برداری کاهش یافته و کنترل شبکه آب به صورت هوشمند و الکترونیکی انجام شود.

با توجه به نارضایتی مشترکین شرکت‌های آب و فاضلاب از کاهش فشار آب در نقاط مختلف، در این طرح فشار شبکه‌های توزیع آب هر منطقه به صورت مجزا پایش شده تا بتوان با توزیع عادلانه آب، رضایت حداکثری شهروندان حاصل شود.

وی نتایج اولیه اجرای این طرح را در شهر نجف‌آباد  رضایت‌بخش توصیف کرد و اضافه کرد که پیش‌بینی می‌شود تا پایان تابستان سال آینده این طرح به صورت آزمایشی و کامل در شهر نجف‌آباد به اجرا در آید.

 

جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو

منبع خبر: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

پگاه حسینقلی/پایگاه خبری مهندسی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *