جوشکاری قطعات صنعتی ارتقا یافت

جوشکاری قطعات صنعتی ارتقا یافت

امروزه صنعت جوشکاری قطعات صنعتی در بازارهای جهانی نقش پررنگی یافته که دلیل اصلی آن را می توان در کاربردی دانست که این روش اتصال در سایر صنایع پیدا کرده است. ساختمان سازی، خودرو سازی، کشتی سازی و ماشین سازی از جمله صنایعی هستند که جوشکاری نقشی تعیین کننده در فرآیند شکل گیری محصول آنها برعهده دارد. اهمیت اقتصادی جوشکاری تا حدی است که گفته می شود بیش از 50 درصد از تولید ناخالص صنعتی کشورهای مختلف با جوشکاری مرتبط است.

به دلیل نیاز کشور به فناوری های مرتبط با جوشکاری یک شرکت دانش‌بنیان با تاسیس یک واحد پیشرفته تعمیر و ترمیم جوشکاری قطعات صنعتی موفق شد کشور را یک گام به جلو حرکت دهد در حال حاضر این مجموعه دانش‌بنیان در زمینه ترمیم و بازسازی قطعات و دستگاهای مختلف مورد کاربرد در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی فعال است.

سید حمزه باغجری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان جهان فناور پیشرو ایلیا، گفت:کشور به فناوری‌های مرتبط با جوشکاری نیاز داشت و به همین دلیل  یک شرکت در ارتباط با این حوزه تاسیس کردیم. این شرکت در ابتدا برای سال‌ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس مستقر بود. مهندسی ایران

جوشکاری قطعات صنعتی

باغجری به وجود فناوری بالای بسیاری از این دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: قطعات حساس مورد کاربرد در دستگاه‌های دوار مانند توربین‌های گازی، انواع کمپرسورها و موترهای دیزلی وجود دارد که به دلیل تحریم‌ها، قطعات آن بعضاً  در دسترس نیست و نایاب است. ما با استفاده از یک فرایند نوین که ثبت اختراع نیز شده است، این قطعات را تعمیر و ترمیم می‌کنیم.

این فعال صنایع دانش‌بنیان بر اهمیت نقش واحد تحقیقات در یک شرکت دانش‌بنیان تاکید کرد و گفت: اهمیت این فرایند جوشکاری این است که گرمای زیادی به قطعه وارد نمی‌کند. برخی قطعات حساس وجود دارد که در صورت تاباندن گرمای زیاد به آنها، ماهیت این قطعات تغییر می‌کند و دیگر کارایی سابق را نخواهند داشت.

وی همچنین بیان کرد: در کنار ترمیم این قطعات، خدمات مشاوره مهندسی نیز ارائه می‌کنیم. در صورتی که شرکت‌های خارجی بخواهند این تعمیرات را انجام دهند، هزینه بسیار بالاتری از شرکت‌های نفت و گاز طلب می‌کردند. در حال تلاش هستیم تا در آینده نزدیک بتوانیم فرایند اتوماسیون شرکت را توسعه بخشیم.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان جهان فناور پیشرو ایلیا، با تشریح فرایندهای فناورانه این شرکت، گفت: وارد کردن تجهیزات بیشتر به خط ترمیم باعث می‌شود، بتوانیم قطعات و دستگاه‌های بیشتری را تعمیر کنیم. برای مثال پره‌های نیروگاهی یا شفت‌های نیروگاهی در ایران پر تعداد هستند و تعمیر آنها می‌تواند، باعث صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌ها، شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *