حسین امانت طراح برج آزادی

حسین امانت طراح برج آزادی

یکی از معرفترین آثار طراح و معمار ایرانی مقیم کشور کانادا حسین امانت برج آزادی می باشد این برج به عنوان نماد پایتخت شناخته می شود.

امانت در سال 1321 به دنیا آمد. خانوادهٔ پدری او اهل کاشان و خانواده ی مادری نیمه همدانی-نیمه کاشانی بودند. وی در دانشکدهٔ هنرهای زیبا دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد او از شاگردان حیدر غیایی و هوشنگ سیحون بوده‌است. مهندسی ایران

برج آزادی تهران به عنوان نمادی از «ایران مدرن» و نشانی از «دروازه تمدن بزرگ» در سدهٔ بیستم شناخته می شد در سال 1349 توسط حسین امانت 24 ساله طراحی گردید و از معروفترین آثار او شناخته شد.

برج آزادی تلفیقی ار معماری مدرن و سنتی ایرانی می‌باشد که در طراحی و ساخت آن، حتی به جزئیات اجرای بنا و نحوه چیدمان سنگ‌ها دقت فراوانی شده است و در نهایت به بنایی بی نظیر در طراحی و اجرا مبدل شده است. برج آزادی به صورت تندیسی ساخته شده، که به عنوان نماد شهری کاربرد دارد. طول این بنا 63 متر و ارتفاع آن از کف موزه 5 متر می‌باشد. در ساخت این بنا از 46000 قطعه سنگ بریده و پرداخته شده استفاده شده است. مهندسی ایران

حسین امانت طراح برج

 اما از دیگر اقدامات امانت می توان به آرشیتکت و طراح ساختمان‌های اولیهٔ دانشگاه صنعتی شریف و معمار و طراح ساختمان سازمان میراث فرهنگی، چندین مدرسه، کتابخانه و یک شهرک تفریحی در کناره دریای خزر و بسیاری از سازه‌های دیگر در ایران و جهان نیز بوده است.

او بعدها با گسترش کار خویش بناهایی در بیرون از کشور را نیز طراحی کرد، از آن دست، بنای سفارت ایران در پکن، که متمایزترین سفارتخانه ناحیه دیپلماتیک در پکن است.

اگر بخواهیم آثار امانت را نام ببریم می توانیم به ساختمان ابن سینا در دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۵۴، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ، ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، کامل شده در سال ۱۳۶۳، ساختمان سفارت ایران در پکن (کامل شده در سال ۱۳۶۲)، ساختمان مقر بیت العدل اعظم، از ساختمان‌های حول مقام اعلی، بارگاه باب در حیفا، دارالتبلیغ بین‌المللی از ساختمان‌های حول قوس مقام اعلی، مشرق‌الاذکار در ساموآ، کتابخانه مرکزی دانشگاه سیچوآن پکن، چین، ۲۰۰۵، ساختمان مرکزی رادیو تلویزیون پکن چین، ۲۰۱۱ می باشد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *