حفظ ذخائر زیرزمینی با ایجاد سدهای ترکیبی زیرزمینی

حفظ ذخائر زیرزمینی با ایجاد سدهای ترکیبی زیرزمینی و آب‌بندان آبشاری

فناوری ایجاد سد ترکیبی زیرزمینی و آب بندان آبشاری یکی از فناوری‌های نوینی که معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به دنبال توسعه آن است. سدهای زیرزمینی سازه‌هایی هستند که جریان های زیرقشری و یا آب های زیرزمینی را مسدود می کنند و سبب ایجاد و حفظ ذخائر زیرزمینی آبی می شوند. مهندسی ایران

مهمترین مشکل در احداث سدزیرزمینی تعیین مناطق مناسب برای توسعه و ایجاد سدهای زیر زمینی است. این طرح در معاونت علمی و فناوری با کمک شرکتی دانش‌بنیان برای توسعه فناوری احداث و ارزیابی اثر بخشی و ارائه راه‌حل‌های فناورانه در رفع مشکلات اجرایی با شناسایی مکان‌های مستعد، طراحی و اجرای دو طرح الگویی در منطقه وردیج انجام شده است.

برای تحقق این هدف، اقداماتی چون «بازدیدهای صحرایی»، «تهیه تصاویر ماهواره‌ای»، «استخراج داده‌ها و شاخص‌های مکانی»، «ذخیره‌سازی داده‌ها در پایگاه داده مناسب مکانی»، «استفاده از مدل ارزیابی چند معیاره مکانی مناطق مستعد» و «احداث سدهای زیرزمینی» مشخص واولویت بندی شد.

حفظ ذخائر زیرزمینی

در این طرح همچنین مطالعات زمین شناسی، مرفولوژی، نقشه برداری و مطالعات زیر سطحی به کمک فناوری ژئوالکتریک و ژئو رادار قبل و بعد از احداث سد زیرزمینی برای مشخص کردن بهترین مکان و ارزیابی عملکرد سد زیرزمینی به انجام رسیده است.

روش‌ ایجاد سدهای ترکیبی زیرزمینی و آب‌بندان آبشاری راهی زیربنایی و پایدار برای حل مشکل کم‌آبی در کشو می باشد.

این کار با هدف توسعه منابع آبی و استفاده از فناوری‌های نوین توسط کارگروه توسعه فناوری‌های آب خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی می‌شود.

سدهای زیرزمینی سازه‌هایی هستند که جریان های زیرقشری و یا آب های زیرزمینی را مسدود می کنند و سبب ایجاد ذخایر آبی در زیر زمین می شوند.

نیاکان ما در طی چندین قرن از روش‌های مبتکرانه‌ای چون حفر قنوات برای مقابله با خشکسالی استفاده کردند. با توسعه فناوری مناسب، کمبود آب می‌تواند از محدودیت به فرصت تبدیل شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *