خانه شمالی بهتر است یا جنوبی؟

خانه شمالی بهتر است یا جنوبی؟

بدون شک همه افراد در هنگام خرید خانه کلمه های شمالی و جنوبی به گوشتان خورده است. آشنایی با ویژگی های هریک از این خانه ها می تواند در انتخاب بهتر خانه به شما کمک کند حال ما در اینجا قصد داریم به شما بگوییم برای خرید خانه، خانه شمالی بهتر است یا جنوبی؟

 در هنگام خرید خانه عوامل مختلفی دخیل می باشند و هر فرد با توجه به خواسته و الویت های خود می تواند نسبت به خرید خانه اقدام نماید. یکی از نکات مهم که بسیاری از افراد در هنگام خرید خانه مورد توجه قرار می دهند، نورگیر بودن آن می باشد. نورگیر بودن به معنای استفاده بیش تر از نور طبیعی خورشید می باشد. آن چه که بر نورگیر بودن خانه تاثیرگذار می باشد، موقعیت قرار گیری آن می باشد.
برای بررسی میزان نورگیر بودن خانه، باید شرایط جنوبی یا شمالی بودن آن مورد بررسی قرار گیرد. خانه شمالی و خانه جنوبی اصطلاحی است که با توجه به معماری و ساختار کلی خانه به واحدهای مسکونی اطلاق داده می شود. در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد هریک و بررسی مزایا و معایب آن ها می پردازیم. مهندسی ایران

خانه شمالی بهتر است
خانه شمالی
خانه شمالی به خانه ای گفته می شود که درب ورودی آن از سمت خیابان یا کوچه به حیاط باز می شود. معماری و ساخت این گونه خانه ها به گونه ای است که برای وارد شدن به داخل خانه، ابتدا باید از حیاط عبور کرده و سپس وارد فضای داخلی خانه شد. نحوه قرارگیری این گونه خانه ها به گونه ای است که از یک سو به حیاط و از سوی دیگر به ساختمان مجاور ختم می شوند. از این رو نور خورشید از سمت حیاط به آن ها وارد می شود.
بنابراین نسبت به خانه های جنوبی از نور کم تری برخوردار می باشند. برای تامین نور طبیعی کافی، ساخت یک نورگیر در این گونه خانه ها الزامی می باشد. به همین خاطر از یک پاسیو یا حیاط خلوت در این گونه خانه ها استفاده شده و همین امر باعث کاهش فضای مفید خانه می شود. خانه های شمالی با نام خانه های در به حیاط نیز شناخته می شوند.
مزایای خانه های شمالی
از جمله مزایای خانه های شمالی می توان به نمای بهتر و تهویه هوای طبیعی مطبوع تر اشاره کرد. در خانه های شمالی چند واحدی خانه هایی که در قسمت پشتی قرار دارند، اگرچه از نور کافی برخوردار نیستند، اما از سر و صدای کم تری برخوردار بوده و هم چنین سرما و گرما به میزان زیادی به داخل آن ها نفوذ نمی کند. این گونه خانه ها در برابر نفوذ گرد و غبار نیز از مصونیت بیش تری نسبت به واحدهای جلویی که مستقیما به حیاط راه دارند، برخوردار می باشند.
معایب خانه های شمالی
همان گونه که گفته شد، خانه های شمالی تنها از سمت حیاط نورگیر هستند. حال اگر ساخت این گونه خانه ها به گونه ای باشد که در هر طبقه دو واحد وجود داشته باشد، تنها واحدهایی که رو به حیاط هستند از میزان نور طبیعی کافی برخوردار می باشند. واحدهایی که رو به حیاط نیستند، هیچ دیدی به حیاط نداشته و ساخت آن ها به گونه ای است که ممکن است ساختمان های رو به رویی به داخل خانه دید باشته باشند.
از دیگر معایب این گونه خانه ها می توان به آلودگی صوتی بیش تر نسبت به خانه های جنوبی اشاره کرد که البته برای حل این مشکل می توان از پنجره های دوجداره استفاده کرد. از آن جایی که خانه های شمالی به طور مستقیم با فضای بیرونی در ارتباط هستند، سرما و گرما بیش تر به داخل خانه نفوذ می کند. بنابراین در فصل تابستان گرما و در فصل زمستان سرمای بیش تری به داخل خانه وارد می شود. با توجه به این که خانه های شمالی رو به حیاط هستند، میزان نفوذ گرد و غبار به داخل آن ها به نسبت خانه های جنوبی بیش تر می باشد حال باید ببینیم خانه شمالی بهتر است جنوبی؟
خانه جنوبی
خانه جنوبی به خانه هایی گفته می شود که درب ورودی مستقیما به داخل خانه باز شده و حیاط در قسمت جنوبی خانه واقع می شود. ساختمان های جنوبی از یک طرف به خیابان و از سویی دیگر به حیاط مشرف می باشند. از این رو نور خورشید می تواند از هر دو طرف وارد خانه شود و به همین خاطر نیاز به تعبیه نورگیر ندارند.
عدم نیاز این گونه خانه ها به تعبیه نورگیر سبب می شود فضای مفید داخل ساختمان بیش تر بوده و در نتیجه متراژ آن بزرگ تر باشد. با توجه به ویژگی های این گونه خانه ها می توان گفت که خانه های جنوبی از قیمت بیش تری نسبت به خانه های شمالی برخوردار می باشند. خانه های جنوبی با نام خانه های در به ساختمان نیز نیز شناخته می شوند.
مزایای خانه های جنوبی
تک واحد یا چند واحدی بودن ساختمان از نکاتی است که می تواند در نورگیر بودن ساختمان برای هر واحد تاثیرگذار باشد. برای مثال خانه هایی که در هر طبقه دو واحد دارند، می توانند میزان نورگیری متفاوتی داشته باشند. از آن جایی که در خانه های جنوبی نور از دو سمت به داخل خانه وارد می شود، میزان نورگیر بودن واحدهای ساختمانی به یک اندازه می باشد. از دیگر مزایای این گونه خانه ها می توان به امکان تامین پارکینگ بیش تر برای آن ها اشاره کرد. میزان امنیت این گونه خانه ها نسبت به خانه های شمالی نیز بیش تر می باشد.
نکات پایانی
در یک جمع بندی می توان گفت، اگرچه خانه های شمالی از لحاظ ساخت با صفاتر بوده و ممکن است از زیبایی بیش تری برخوردار باشند، اما با این حال خانه های جنوبی از مزیت های بیش تری نسبت به خانه های شمالی برخوردار می باشند. با این وجود نمی توان گفت کدام یک نسبت به دیگری بهتر می باشد و این موضوع به انتخاب فرد خریدار و الویت های او بستگی دارد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *