دره رنگین کمان جزیره هرمز

دره رنگین کمان در جزیره ای صدف مانند که در جنوب شرقی بندرعباس است، قرار دارد و از سطحی پوشیده شده از طبقات رسوبی و آتشفشانی که قسمت اعظم تپه های موجود در آن از نمک طعام تشکیل شده اند را گردآوری کرده است. خاک این جزیره به واسطه وجود منابع غنی و کانی های مختلف در یک عرصه کوچک، اجتماعی از رنگ های مختلف را در جوار یکدیگر شکل داده اند. یکی از بخش های این جزیره که بیشترین رنگ ها را به خود اختصاص داده دره رنگین کمان جزیره هرمز نام دارد که در جنوب غربی جزیره واقع شده است. دره رنگین کمان از بخش ها و کوه هایی به رنگ های مختلف زرد، سفید، قرمز و… تشکیل شده که تلفیق این خاک های رنگی در کنار یکدیگر صحنه فوق العاده زیبایی را به وجود آورده است.

تنگه هرمز از گذشته تا به امروز، از دیدگان نظامی، شرایط خاص و مهمی داشته و به همین دلیل یکی از گزینه‌های اصلی استعمار پرتغالی‌ها بوده است. هرمز جزیره رنگ هاست. این جزیره دارای خاک های رنگی بسیاری است که در کنار یکدیگر طیف وسیعی از رنگ های سفید، زرد، نارنجی، قرمز، قهوه ای، سبز و حتی طلایی ایجاد می کند. جزیره هرمز رنگ های شمارش ناپذیری دارد. یکی از نمونه‌های زیبای آن دره رنگین کمان می‌باشد. دره رنگین کمان قسمتی از کوه های خوراکی (کوه های رنگی) محسوب می‌شود و در جنوب غربی جزیره هرمز قرار دارد.

جزایر متعددی در دنیا وجود دارد اما “هرمز” منحصر به فرد ترین آن هاست و این را به خاک و سواحل رنگین کمانی مدیون است. شاه کلید ورودی خلیج فارس که در مجاورت تنگه هرمز قرار دارد. جزیره هرمز به بهشت زمین و جعبه مداد رنگی با بیش از ۹۰ طیف رنگی شهرت یافته است. هیچ جای دنیا را نمی توان یافت که تمامی رنگ های دنیا یکجا در آن باشد به جز جزیره رنگین کمان.

علت نام گذاری و شهرت جاذبه دیدنی دره رنگین کمان، کوه های اطراف این دره است که به رنگ های زرد، سفید، قرمز، نارنجی، قهوه ای و حتی سبز و طلایی دیده می شود. علت رنگارنگ بودن این کوه ها به خاطر خاک موجود در این کوه هاست که مواد غنی و املاح معدنی و کانی های موجود در آن ها این رنگ های متنوع را به وجود آورده اند. این خاک ها مصارف دارویی و حتی خوراکی دارند. به خصوص در تهیه ادویه این منطقه. این دره خیال انگیز و رویایی برای گردشگران به مانند دنیایی رنگارنگ و غیر واقعی می ماند که انگار که از جهانی دیگر است.

دره رنگین کمان جزیره هرمز

پگاه حسینقلی/پایگاه خبری مهندسی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *