در فرایند توسعه ساخت‌وساز در کشور نوآوری دیده نمی‌شود

در فرایند توسعه ساخت‌وساز در کشور نوآوری دیده نمی‌شود

مدیرعامل بانک مسکن بیان کرد در فرایند توسعه ساخت‌وساز در کشور نوآوری دیده نمی‌شود وی افزود طبق آمار مراجع رسمی و سازمان نظام مهندسی ساختمان میزان و سهم نوآوری در سود حاصل از صنعت ساخت‌وساز در کشور ما کمتر از یک درصد است.

مدیرعامل بانک مسکن  محمود شایان با بیان اینکه طبق آمار مراجع رسمی و سازمان نظام مهندسی ساختمان میزان و سهم نوآوری در سود حاصل از صنعت ساخت‌وساز در کشور ما کمتر از یک درصد است.گفت: این به‌هیچ‌وجه آمار خوبی نیست، به همین دلیل در فرایند توسعه ساخت‌وساز در کشور نوآوری دیده نمی‌شود، در حالی که در شرایط اقتصادی باید به سمت ساخت ساختمان‌های سبک‌تر، با تکنولوژی بالاتر و قیمت تمام شده پایین‌تر حرکت کنیم اما چون این نوآوری تاکنون در صنعت ساختمان نهادینه نشده، این اتفاق هم روی نداده است.

شایان ادامه داد: بانک مسکن با راه‌اندازی مسکن‌تک قصد دارند با سایر ارکان حوزه ساخت‌وساز در کشور از جمله شرکت‌های فعال بانک در این حوزه، در راستای ساخت‌وسازهای مبتنی بر تکنولوژی و سبک سازی پیش قدم شود. این موضوع یکی از اهداف اصلی است که در نهایت از این رویداد و بعد از برگزاری آن انتظار داریم.

وی گفت: صنعت ساخت‌وساز در کشور ما جزو صنایع با گردش مالی بالا است بنابراین انتظار می‌رود که نوآوری در آن بیشتر باشد، به دلیل اینکه صنعت ناشناخته است و فناوری هم به درستی جریان پیدا نکرده بنابراین فعالیت‌های نوآورانه را در ساخت‌وساز نمی‌بینیم.

وی با بیان اینکه این رویداد در سال‌های آینده نیز ادامه دارد گفت: علاوه بر این در قالب مرکز نوآوری «مسکن تک» برای توسعه فرهنگ‌سازی در این حوزه برنامه‌هایی داریم که یکی از این برنامه‌ها پایه‌ریزی برای جایزه ملی نوآوری در حوزه ساخت‌وساز خواهد بود. مهندسی ایران

در فرایند توسعه ساخت‌وساز

سهم نوآوری در صنعت ساخت‌وساز یک درصد است

مدیرعامل بانک مسکن افزود: با توجه به اینکه سهم نوآوری در صنعت ساخت‌وساز یک درصد است، قصد داریم با همکاری سایر ارکان در ساخت‌وسازهای مبتنی بر فناوری و سبک‌سازی پیش قدم شویم.

شایان با تشریح جزئیات برگزاری نخستین رویداد ایران پراپ‌تک (Iran Proptech) اظهار کرد: علاوه بر حضور ۳۰ شتاب‌دهنده، ۴۸ نهاد سرمایه‌گذاری نیز به صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت در رویداد اعلام حضور کرده‌اند که قرار است شتاب‌دهنده‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری با شرکت‌های حاضر در رویداد مذاکره کنند.

وی گفت: این رویداد علاوه بر اینکه نشست‌های سرمایه‌گذاری برگزار خواهد شد، فرصت مذاکرات B2B بین شرکت‌ها (مذاکره تجاری مستقیم دو طرفه) نیز فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک مسکن برای ایجاد یک مرکز نوآوری در صنعت بانکی و ساخت و ساز به منظور ایجاد ارتباط بین صنعت ساختمان و صنعت بانکی احساس نیاز کرد افزود: از همین رو خوشبختانه این مرکز تحت عنوان مرکز نوآوری مسکن‌تک راه‌اندازی شد که امیدواریم در پایان این رویداد، این مرکز هم بتواند تعدادی از شرکت‌ها را جذب کند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های بانک مسکن برای حمایت از ساخت‌وساز «تکنولوژی پایه» صرفا منوط به برگزاری این رویداد نیست، گفت: این رویداد نقطه آغاز است، فارغ از اینکه چه تعداد شرکت بتوانیم جذب شوند، این مسیر همواره فعال خواهد بود و بانک مسکن هم قصد دارد با ایجاد زیرساخت‌های لازم در فضای نوآورانه صنعت ساختمان وارد شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *