شاخص بورس هزار واحد افت کرد

شاخص بورس هزار واحد افت کرد

شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه هزار واحد افت کرد.

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 4میلیارد و 892میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 3هزار و 314میلیارد تومان در بیش از 350هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت هزار و 98واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 173هزار و 561واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های ایران خودرو، بانک تجارت و مخابرات ایران شد و در مقابل شرکت‌های مل صنایع مس ایران، معدنی و صنعی چادرملو و توسعه معادن و فلزات با افزایش خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند. مهندسی ایران

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی منفی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 285واحد، کل (هم‌وزن) 3786واحد، قیمت (هم‌وزن) 2451واحد، آزاد شناور 5542واحد و شاخص‌های‌‌‌ بازار اول و دوم به ترتیب 921 و 1815 واحد افت کردند.

شاخص بورس هزار واحد

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 965میلیون ورقه به‌ارزش 12هزار و 655میلیارد تومان در 123هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 18واحد رشد کرد و در ارتفاع 17هزار و 775واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بیمه پاسارگاد و شیر پاستوریزه پگاه گیلان شد و در مقابل شرکت‌های پتروشیمی تندگویان، سنگ آهن گهر زمین و پتروشیمی مارون بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

امروز شرکت بورس تهران از آغاز بازارگردانی شرکت سایپا با نماد معاملاتی “خساپا” خبر داد. همچنین عملیات بازارگردانی شرکت باما با نماد معاملاتی “کاما” تا 9 آبان امسال تمدید شد.

شایان ذکر است در حالی از 10 مهرماه پارسال تمامی شرکت‌های بورسی و تا 15 مهر شرکت‌های حاضر در فرابورس ملزم به معرفی بازارگردان شدند که به گفته مدیر نظارت بر ناشران بورس، همه ناشران پذیرفته شده در بورس موظفند برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی بازارگردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران اقدام کنند.

بر این اساس در صورت اجرا نکردن این ابلاغیه، ناشران متخلف محسوب و جرایم برای آنان در نظر گرفته می‌شود که این جرایم و ضمانت اجرایی شامل تذکر، اخطار، محدودیت موقت یا دائم در دسترسی به سامانه معاملات، تعلیق یا لغو مجوزهای صادره توسط سازمان، محرومیت دریافت خدمات از ارکان بازار سرمایه برای مدت معین، جریمه نقدی، محرومیت از تصدی در هیئت مدیره اشخاص تحت نظارت، سلب صلاحیت و لغو پذیرش می‌شود

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *