شاهکاری به نام میدان آزادی

هر آنچه باید در مورد میدان آزادی بدانید !

میدان آزادی یاهمان برج آزادی( که پیش ازانقلاب اسلامی به میدان شهیاد معروف بود)بزرگترین میدان شهرتهران است که دربخش غربی میدان جای گرفته‌است. این میدان به همراه برج آزادی درسال ۱۳۴۹ خورشیدی برای یادبود جشنهای ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران و به دستور محمدرضا پهلوی و توسط حسین امانت طراحی و ساخته شدو پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ به نام میدان آزادی نام گرفت.

این میدان ازشرق به خیابان آزادی (خیابان آیزنهاور)،ازشمال به بزرگراه محمدعلی جناح، ازغرب به بزرگراه لشگری (جاده مخصوص کرج) و از جنوب به بزرگراه آیت‌الله سعیدی (بزرگراه شهیاد) پیوند دارد. برج آزادی نماد تهران میباشد.

میدان آزادی دربخش غربی تهران جای گرفته‌است ومسافرانی که ازفرودگاه مهرآباد،ترمینال غرب تهران وبزرگراه لشگری (جاده مخصوص کرج) به تهران وارد میشوند، به عنوان نخستین نماد شهری، با این میدان وبنای ویژه آن روبرو می ‌شوند. این میدان به شکل بیضی ساخته شده ‌است که در مرکز آن برج شهیاد یا همان آزادی قرار گرفته‌ است و در حاشیه آن دو مسیر سواره ‌رو که در برخی از بخش‌ها به‌صورت زیرگذر ساخته‌شده، قرار گرفته‌است.”

میدان آزادی

معماری برج آزادی

میدان آزادی با مساحت ۵۰٬۰۰۰ مترمربع پس ازمیدان نقش جهان بامساحت ۸۹٬۶۰۰ مترمربع، بزرگ‌ترین میدان ایران است و برج شهیاد، یکی از شناخته ‌شده‌ ترین نمادهای تهران، با بلندای چهل و هشت متر در میان آن جای گرفته‌است. این برج در زمان محمد رضا شاه پهلوی به عنوان نماد پایتخت ساخته شد. طراح میدان شهیاد، مهندس معمار “حسین امانت” بود.

“برج آزادی تلفیقی ازمعماری هخامنشی، ساسانی و اسلامی است؛ به‌طوری که قوس بیضی ‌شکل برج نمادی از طاق کسری است و کاشی‌کاری فیروزه‌ای‌ از دوره صفوی و شیارهای بالای برج از بادگیرهای یزد اقتباس شده‌اند که در کنار نمادهای معماری مدرن و ساختار بتنی، جذابیتی دوچندان به برج آزادی بخشیده‌اند.”

بنای برج ازیک هندسه مربع مستطیلی تشکیل شده است که ۱۶ ضلعی شده و در آخر به یک گنبد منتهی می‌شود که از داخل برج قابل‌مشاهده‌ است.شکل ظاهری برج آزادی از ترکیب دو جفت قوس بزرگ تشکیل شده است که به هم می‌رسند و سازه بزرگ سفیدرنگی را به وجود می‌آورند. این سنگ‌های سفید نمای ساختمان، با شیارهای فیروزه‌ای‌رنگ تقسیم ‌بندی شده‌اند. برج آزادی دارای چهار نما است که هر دو نما با هم متقارن هستند. تزیینات و مقرنس‌کاری ‌های زیبایی نیز در وسط طاق اصلی به کار رفته است که آن را چشم‌نواز و دوست‌داشتنی کرده‌ است.

“خطوط موازی و کشیده پایه‌‌ ها با الهام ازسبک معماری هخامنشی هستند؛ قوس اصلی وسط برج، طاق کسری دوره ساسانی را در ذهن تداعی می‌کند و قوس شکسته بالایی آن با استفاده از معماری پس از اسلام طراحی شده است. آب‌نما و فواره‌ های میدان نیز نمودی از باغ‌ های ایرانی هستند. رسمی ‌سازی ‌‌های بین این دو قوس، از گنبد مساجد ایران الهام گرفته‌ است. ضمن اینکه کاربندی ‌های قسمت ‌های مختلف مجموعه و طبقات برج با الهام از کاربندی‌ های دوره اسلامی هستند.”

“جذابیت برج آزادی فقط به نمای بیرونی آن خلاصه نمی‌شود و فضای داخلی آن نیز حیرت هر بیننده‌ای را به‌ همراه دارد. دو طبقه از برج در بالای قوس طاق اصلی و زیر گنبد قرار گرفته‌ اند که دسترسی به آن ‌ها با آسانسور میسر است. طبقه بالا، گنبدی از بتن سفید دارد که مزین به مقرنس‌کاری و کاشی‌‌‌کاری‌ های فیروزه ‌‌ای و معرق ایرانی هستند. استفاده از بتن سفید در آن زمان کار جدید و مدرنی در ایران بوده است.”

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های برج آزادی این است که فضا های مختلف برج محدود نشده‌اند و از طریق روزنه و شکاف با سایر بخش‌ها و حتی آسمان و بیرون از برج، ارتباط بصری دارند. به این ترتیب؛ هروقت به بالای سرتان نگاه کنید، فضا و روزن کوچکی به طبقه بالایی خواهید دید که در همه طبقه‌های برج به چشم می‌خورد و به شیوه‌های مختلفی به فضاهای بالاتر می‌رسند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *