ارتقای تاب‌آوری ساختمان ها در برابر مخاطرات

ارتقای تاب‌آوری ساختمان ها در برابر مخاطرات با گسترش کوره آتش

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن مروری به عملکرد آن مرکز در دولت تدبیر و امید پرداخت و گفت: از مهمترین برنامه‌های مرکز برای ارتقای تاب‌آوری در برابر مخاطرات و افزایش بهر‌ه‌وری، گسترش کوره آتش و گسترش فعالیت آزمایشگاه مصالح ساختمانی می باشد وی همچنین به مباحث ۲۲گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان نیز پرداخت.

محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در دولت تدبیر و امید مباحث 22 گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان توسط مرکز بازنگری و ویرایش شدند که مباحث باقی‌مانده مبحث ۱۰ (طراحی و اجرای ساختمان‌های فولادی)، مبحث ۱۲ (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) هستند که در حال انجام بوده و تا قبل از اتمام دولت به اتمام رسیده و ابلاغ خواهند شد.

وی همچنین افزود: ویرایش مقررات ملی و کنترل ساختمان یکی از مهمترین کارهای آن مرکز است که از سال ۱۳۹۲ و آغاز به کار دولت تدبیر و امید آغاز شده است.   مهندسی ایران

مباحث ۲۲گانه مقررات ملی

شکرچی زاده تصریح کرد: تغییراتی که در ویرایش مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان نسبت به قبل ایجاد شده بهره وری در ساخت و ساز را موجب شده  و در آینده نیز خطرپذیری ساختمان ها را کاهش می دهد. این ویژگی به خصوص در مباحث ۳، ۹ و ۱۹ مشهود است.

وی مبحث سوم (محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش)، مبحث نهم (طراحی و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه) و مبحث نوزدهم (صرفه‌جویی در مصرف انرژی) را از جمله مباحث مهمی برشمرد که بازنگری و ویرایش آن‌ها تغییرات جدیدی را نسبت به موارد مشابه خود داشتند.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح داد: مرکز در حوزه تدوین ضوابط و مقررات برای طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ویرایش پنجم را از آبان سال ۱۳۹۸ آغاز کرد که خوب پیش رفته است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت، ویرایش این مبحث به اتمام نرسد اما به نحو قابل‌ ملاحظه‌ای این ویرایش پیش خواهد رفت. همچنین، مرکز تحقیقات، پیوست ششم آیین‌نامه ۲۸۰۰ را نیز به انجام رساند که برای اجزای غیرسازه‌ای بسیار موثر بود. پیوست جدیدی را نیز برای تاسیسات برقی و مکانیکی و طراحی آنها در برابر زلزله به انجام رساندیم که امید است تا پایان فرورین منتشر شود.

شکرچی‌زاده از دیگر مواردی را که توسط مرکز در دولت تدبیر و امید به سرانجام رسید تدوین ضوابط ساخت‌و‌ساز در پهنه گسل‌های اصلی برشمرد و افزود: این ضوابط در مرکز تحقیقات تدوین شد که در شورای‌عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید و ابلاغ شد.

وی از دیگری برنامه‌هایی که مقرر است تا پایان دولت به سرانجام برسد را احداث و گسترش کوره جدید آتش مرکز تحقیقات عنوان کرد و گفت: ارایه گواهینامه‌های فنی و همچنین فعالیت‌های مرکز در حوزه مهندسی آتش برای امسال و سال‌های آتی، گسترش خواهد یافت.

به گفته رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، آن مرکز در زمینه مصالح ساختمانی نوین، فعالیت‌های گسترده‌ای را در دستور کار آزمایشگاه مصالح ساختمانی قرار داده است. همچنین در حوزه پیاده‌سازی و عملیاتی شدن مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان، فعالیت‌هایی توسط مرکز تحقیقات آغاز شده است.

شکرچی‌زاده گسترش سامانه پایش انرژی را از دیگر برنامه‌های امسال مرکز تحقیقات برشمرد و گفت: در سال گذشته مرکز با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، موافقتنامه‌ای را به امضا رساند که براساس آن موضوع پایش انرژی در ساختمان‌ها جدی‌تر دنبال شود.

وی گسترش آزمایشگاه مهندسی آکوستیک یا صدابندی ساختمان‌ها را از دیگر مواردی برشمرد که توسط مرکز به انجام رسیده و طی امسال دنبال خواهد شد.

شکرچی‌زاده گفت: مرکز پروژه‌ای را آغاز کرده است که بررسی و صدابندی مصلی تهران را در برنامه قرار داده است. این پروژه، پروژه مهمی است که برای نخستین‌بار در کشور اجرایی و عملیاتی، خواهد شد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اهم برنامه‌های مرکز تحقیقات را در سال جاری، اجرایی و عملیاتی شدن سند اجرایی ایمنی جاده‌ها در دهه کاهش مخاطرات جاده‌ای (۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰) برشمرد و گفت: پیاده‌سازی و اجرایی شدن سند اجرایی ایمنی جاده‌ها از امسال می‌تواند به کاهش مخاطرات جاده‌ای و کاهش خسارت های مالی و جانی منجر شود.

در گفت‌وگویی برنامه‌های سال ۱۴۰۰ را در نیمه اول و قبل از اتمام به کار دولت دوازدهم اعلام کرد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *