منوچهر مزینی آغازگر اندیشه علمی

منوچهر مزینی آغازگر اندیشه علمی

دکتر منوچهر مزینی سوم اردیبهشت سال 1313 در شهر ساری متولد شد.

مزینی کارشناسی ارشد معماری خود را از دانشگاه تهران و مدرک عالیه درجه مهندسی خود را از دانشگاه آی آی تی در شیکاگو و دکترای شهرسازی از دانشگاه فی مونیخ دریافت کرده است.

وی از برجسته ترین صاحب نظران در زمینه مباحث شهرسازی و معماری با نگاه برنامه ریزی شهری بود و در همین زمینه مطالعات زیادی را انجام داد و به دلیل تسلطی که به زبانهای انگلیسی، آلمانی، فرانسه و عربی داشت کتابهای ارزشمندی را با موضوع شهرسازی و معماری از خود به یادگار گذاشت.  مهندسی ایران

از فعالیت های ایشان در دانشگاه می توان به تدریس در دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران، دانشگاه بوستن، دانشگاه ملک عبدالعزیز جده، دانشگاه آزاد اسلامی نام برد.

مزینی برای اینکه اندیشه علمی را به ایران و ایرانیان منتقل کند تلاش زیادی انجام داد وی به دلیل اینکه  در زمینه ی معماری و شهرسازی آغازگراندیشه علمی بود باعث بوجود آمدن نقطه عطفی در تاریخ ادبیات معماری و شهرسازی ایران شد.

مزینی کوشید با درک هدف خود در رشد و آگاهی‌های علمی معماری و شهرسازی در ایران از طریق مختلف این هدف را محقق کند.

منوچهر مزینی

از اقدامات مزینی می توان به حضور وی در مراکز آموزشی، تربیت و آموزش دانشجویان و انتقال آموخته‌های خود در حوزه‌های تئوری و طراحی، تربیت پژوهشگران شهرساز و معمار در سطح دکترا، تالیف و ترجمه متون علمی باارزش و نیز حضور در مجامع حرفه‌ای و اجرایی نام برد.

برخی آثار تالیفی این معمار عبارتند از: مقالاتی در باب شهر و شهرسازی – دانشگاه تهران، از زمان و معماری – مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معمار ایران، مدیریت شهری و روستایی در ایران – سازمان زمین و مسکن، ساختار مدیریت شهری در ایران – مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری وزارت کشور، مطالعه تهران از نظر کالبدی – مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری وزارت کشور، مطالعه فرا دوبعدی بزرگراه رسالت تهران – شهرداری منطقه 4 تهران، تاریخ و هنر معماری – سروش.

دکتر منوچهر مزینی در سال 1381 دار فانی را وداع گفت.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *