نصب ILS جدید فرودگاه اهواز در نیمه دوم سال

نصب ILS جدید فرودگاه اهواز در نیمه دوم سال

مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان از نصب سامانه ILS جدید فرودگاه اهواز در نیمه دوم سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهندسی ایران و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سید مهدی رزاز، مدیرکل فرودگاه‌های استان خوزستان از برنامه‌ریزی برای نصب سامانه کمک ناوبری جدید ILS در فرودگاه شهید سپهبد سلمیانی اهواز خبر داد و گفت: سامانه جدید، جایگزین سامانه قدیمی ILS این فرودگاه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این سامانه نیز از نوع ILS CAT I است، افزود: اکنون فندانسیون‌ریزی و احداث بنای سامانه انجام شده است، اما با توجه به وضعیت قرمز کرونا و همچنین افزایش دما در فصل تابستان، نصب آنتن‌های سامانه به مهرماه موکول شده است.

رزاز افزود: با کاهش دما، این سامانه ظرف یک ماه تا ۴۵ روز نصب شده و پس از انجام وارسی توسط فلایت‌چک آماده بهره‌برداری خواهد بود.

نصب ILS جدید فرودگاه

گفتنی است این سامانه پیش از افزایش نرخ ارز به قیمت ۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران خریداری شده و عملیات عمرانی احداث پایه و نصب آن نیز حدود ۲ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. ILS یا سامانه فرود مبتنی بر تجهیزات (Instrument Landing System) یک سامانه کمک ناوبری است که هواپیما را در شرایط دید کم به علت شرایط بد آب‌وهوایی یا پرواز در شب به سمت فرودگاه راهنمایی می‌کند. ILS CAT I امکان نشست و برخاست هواپیماها در دید افقی بیش از ۸۰۰ متر را فراهم می‌کند، البته حداقل دید افقی لازم برای نشست و برخاست با کمک این سامانه در تلفیق با سایر سامانه‌های کمک ناوبری کاهش خواهد یافت.

ILS ، دستگاه تقرب زمینی است که راهنمایی های دقیقی را در طول تقرب و نزدیک شدن به باند فرودگاه هنگام فرود برای هواپیما با استفاده از ترکیب سیگنال های رادیویی، ارایه می نماید که در هنگام کاهش دید افقی به دلایل (مه، باران، کولاک برف و هنگام پایین بودن ارتفاع سقف ابر ceilings ) برای فرود امن هواپیما کمک قابل توجه ای ارایه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *