همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه آب و برق

در گفت و گویی برخط، وزرای نیرو و انرژی ایران و جمهوری آذربایجان، درباره توسعه بیش از پیش همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در بخش آب و برق رایزنی کردند.
در این دیدار که به صورت آنلاین برگزار شد، “علی اکبر محرابیان” وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و “پرویز شهبازاف” وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، بر توسعه بیش از پیش همکاری‌ها در بخش آب و برق و استفاده از ظرفیت‌های خدادادی موجود در مرز مشترک ایران-آذربایجان تاکید کردند.
محرابیان، به موضوع اتصال برق ایران به روسیه از طریق آذربایجان اشاره کرد و این موضوع را برای تقویت روابط سه جانبه حائز اهمیت دانست. در راستای اجرای این طرح و ارتباط الکتریکی که در گذشته نیز برای زمان کوتاهی برقرار شده بود، مدیریت پیک برق در هر سه کشور اعمال شده و کمبود برق نیز جبران می‌شود.
همچنین ایشان آمادگی برای برگزاری نشست سه جانبه‌ بین وزرای سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه، را اعلام کردند. در ادامه اشاره کردند، ایران از توسعه و تبادل زمان خرید برق از فصل گرما به دیگر ماه‌های سال استقبال می‌کند.
وزیر نیرو با اشاره به اهمیت نصب توربین‌ در کنار دو سد مشترک ایران و آذربایجان، اشاره کردند که با عملیاتی شدن این طرح، حجم قابل توجهی برق قابل استحصال و کسب درآمد برای دو کشور را به دنبال خواهد داشت.
وی در ادامه گفت: ایران یکی از کشورهای دارای تکنولوژی ساخت نیروگاه بوده و توربین‌های نیروگاهی این کشور با راندمان بالای 60 درصد به کشورهای دیگر از جمله روسیه هم صادر می‌شود.
محرابیان ضمن اعلام آمادگی ساخت نیروگاه مشترک ایران و آذربایجان و با تاکید بر پیگیری و توسعه همکاری‌های مربوط به تکمیل دو سد از طریق کمیسیون فنی مشترک ایران و آذربایجان، افزود: نگاه ایران به توسعه روابط بین تهران و باکو است تا از این طریق پروژه‌های مشترک جدید را به مرحله اجرا برسانیم.
در این گفت و گو همچنین دو طرف بر اهمیت توسعه همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در اجرای پروژه‌های سد خداآفرین و قیزقلعه‌سی میان ایران و آذربایجان تاکید کردند که در همین راستا “محمد جوانبخت” معاون آب و آبفای وزیر نیرو به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون فنی مشترک موافقتنامه سدهای خداآفرین و قیز قلعه‌سی معرفی شد.
همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان
پگاه حسینقلی/پایگاه خبری مهندسی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *