پیشرفت چشمگیر ایران در حوزه مهندسی

پیشرفت چشمگیر ایران در حوزه مهندسی

ابراهیم مهرجو رئیس سازمان نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگویی از پیشرفت چشمگیر ایران در حوزه مهندسی خبر داد و گفت:امروز پیشرفت‌های چشمگیر و عظیم ایران اسلامی درحوزه فنی و مهندسی محصول فکر مهندسان خوشنام ایران زمین است که با باور و شعار ما می توانیم  نمونه زیبایی از حلاقیت ومعماری ایرانی اسلامی را به عنوان یک الگو معرفی کرده‌اند.

وی افزود: مهندسان در احیای معماری ایرانی اسلامی، هویت بخشی شهری، نوسازی بافت‌های فرسوده شهری و روستایی، بهبود کیفیت ساخت و ساز و ایمن سازی در برابر زلزله وسایر بلایای طبیعی در جامعه تلاش‌های وافری دارند که باید آنها را قدر بدانیم و به جای تخریب آنها به اصول ومقررات ملی ساختمان برای استحکام بناها بیش از پیش پایبند باشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و وبویراحمد بیان کرد جایگاه و نقش مهندسین در پیشرفت، سازندگی، خودکفایی و امنیت این مرز و بوم بر کسی پوشیده نیست  که امیدوارم با مطالعه قوانین حاکم بر نظام مهندسی و فرهنگسازی و استفاده‌ از نظر متخصصان حوزه ساخت ساز  شاهد استحکام سازه های ساختمانی در کشور باشیم و ما شاهدیم که هر جا که مردم‌  اصول طراحی و معماری  را رعایت  نموده اند کمترین آسیب  و خسارتها را دیده ایم. مهندسی ایران

 

پیشرفت چشمگیر ایران

 

مهرجو افزود: دلیل آسیب دیدن سازه های ما در زلزله و هدر رفتن سرمایه‌های ما به دلیل عدم توجه مالکان به توصیه های نظام مهندسی است.

مهرجو یادآور شد: اگر در  نقشه‌های ساختمانی و پروژه‌های متعدد عمرانی  ضوابط و مقررات ملی ساختمان رعایت نشود  علاوه  بر هدر رفت سرمایه‌های مادی شاهد تلفات  انسانی جبران ناپذیری در جامعه در هنگام  وقوع زلزله و بلایای طبیعی هستیم.

وی در ادامه گفت: کسانی که پروانه فعالیت دارند از چرخه بزرگ آزمون نظام مهندسی  که بسیار تخصصی و علمی برگزار  می شود عبور می کنند و در قانون  نیز در هنگام فعالیت در رشته های مختلف بر عملکرد  آنها  نظارت می  شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه وبویراحمد با رد موضوع مهر فروشی در بین مهندسان هم استانی گفت: در قانون  نظام مهندسی  نیز به صراحت  آمده است که اگر مهندسی در حوزه ساخت و ساز تخلفی داشته و مالکان نیز گزارش دهند به شورای انتظامی  معرفی و  با آن برخورد قانونی خواهد شد.

مهرجو مهر نظام مهندسی را مانند مهر پزشکان که برای بیماران  نسخه می نویسند دانست و گفت: این مهر از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار است و شایسته نیست برای اینکه منافع ما تامین  نشده متخصصان مهندسی را زیر سوال ببریم.  ضمن اینکه اگر موردی هم در خارج از چهارچوب قوانین باشد باید از طریق فرآیند قانونی پیگیری و در صورت  اثبات بر زبان‌ جاری شود.

وی درباره مطلب منتشر شده یکی از پایگاههای خبری درباره جامعه مهندسی گفت: اگر مطلبی را با قلم و بیان برای آگاهی  بخشی به جامعه  منتشر می‌کنیم  ابعاد حقوقی و اجتماعی آن را در نظر بگیریم تا حیثیت و شخصیت حقیقی و حقوقی سایر افراد جامعه  خدشه دار نشود.

مهرجو در همین  زمینه خاطرنشان کرد: تعرفه نظام مهندسی را نیز مانند تعرفه پزشکان، قانون مشخص کرده  و باید هر شهروندی  که  پا در حوزه ساخت ساز می گذارد این فرآیند  قانونی  را طی کند.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *