گزارش تکمیلی زمین لرزه سی سخت

گزارش تکمیلی زمین لرزه سی سخت

در تاریخ 29 بهمن 99 در ساعت 22:05:34 روز چهارشنبه زمین لرزه ای به بزرگی 5/6 سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند و آسیب های زیادی به ساختمانها وارد کرد.  بعد از گذشت دوماه گزارش تکمیلی زمین لرزه سی سخت آمده است که ما به این گزارش خواهیم پرداخت. مهندسی ایران

مشخصات این زمین لرزه به همراه مشخصات اعلام شده از سوی برخی از مراجع داخلی و بین المللی در جدول زیر آمده است.

گزارش تکمیلی زمین لرزه سی سخت

آمار زمین لرزه های ثبت شده در مرکز لزه نگاری کشوری نشان می دهد که این زمین لرزه تا ساعت 11:00 روز شنبه مورخ 99/12/2 با 16 پس لرزه همراه بوده که بزرگترین این پس لرزه ها با بززرگی 3/6 در ساعت 06:50:15 روز پنجشنبه مورخ 1399/11/30 رخ داده است.

لرزه زمینساخت منطقه

زاگرس مرتفع کمربند باریکی از راندگی ها با پهنای کمتر از 80 کیلومتر با روند شمال غربی -جنوب شرقی است که بین راندگی اصلی زاگرس (MZRF) در شمال شرق و گسل زاگرس مرتفع (HZF)، در جنوب غرب واقع می باشد. زاگرس مرتفع دارای بیشترین میزان بالاآمدگی و ارتفاع در زاگرس می باشد. ارتفاع در این بخش به 4000متر می رسد و شامل مرتفع ترین کوهستان ها و عمیق ترین رخنمون ها نسبت به سایر واحدهای زمینریختی در کوهستان های زاگرس می باشد. این کمربند به شدت توسط راندگی های متعدد شکافته و در طول قطعات متفاوت گسل زاگرس مرتفع به سمت جنوب غربی رانده شده است.  از گسل های اصلی شکل دهنده زمین ریخت این منطقه می توان به گسل زاگرس مرتفع و گسل دنا اشاره کرد که در حوالی زمین لرزه مذکور هستند.

گسل زاگرس مرتفع، جداکننده کمربند راندگی زاگرس مرتفع (درشمال شرقی) ، از کمربند چین خورده ساده (درجنوب غربی)، می باشد. کمربندزاگرس مرتفع در طول قطعات ناپیوسته این گسل به سمت جنوب غربی رانده شده است.حرکت گوه تشکیل شده از نهشته های جوانتر از آسماری ، نشان می دهد که همزمان با فروافتادگی نسبی حوضه پیش ژرفای زاگرس، حرکت رو به جنوب حوضه زاگرس و پیشروی حضه دگر شکلی به سمت جنوب، زاگرس مرتفع از زمان میوسن زیرین در امتداد گسل زاگرس مرتفع بالا آمده است. این گسل با برش پوشش رسوبی فانروزوئیک رویی تا افق نمک های کامبرین زیرین هرمز ، باعث تظاهر گنبدهای نمکی در سطح شده است.

در تاریخ 29 بهمن 99 در ساعت 22:05:34 روز چهارشنبه زمین لرزه ای به بزرگی 5/6 سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند و آسیب های زیادی به ساختمانها وارد کرد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *