سی‌ام اسفند، تعطیل رسمی

شنبه 30 اسفند ماه تعطیل رسمی خواهد بود

بر اساس لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی کشور مصوب سال 1359 ، از 29 اسفند تا 4 فروردین تعطیل رسمی است. بنابراین لایحه در سال‌های کبیسه که اسفند ۳۰ روز است، روز سی‌ام اسفند نیز در بازه‌ی تعیین شده قرار گرفته و تعطیل رسمی محسوب می‌شود. مهندسی ایران

آقای جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: بر اساس لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی کشور مصوب سال ۱۳۵۹، از ۲۹ اسفند تا چهارم فروردین تعطیل رسمی است، بنابراین در سال‌هایی هم که سال کبیسه است و اسفند ۳۰ روز است، چون در لایحه قانونی مذکور تعطیل رسمی نوروز از ۲۹ اسفند تا چهارم فروردین است روز سی‌ام اسفند نیز که در این فاصله قرار دارد جز تعطیلات رسمی است.

در ابلاغیه ای به تاریخ 1391/12/28 از سوی مدیر کل وقت روابط کار و جبران خدمت آمده است:

مدیران کل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها
با سلام و احترام؛
با عنایت به پرسش های مکرر در خصوص تعطیلی روز ۳۰ اسفند به آگاهی می رسانم:
به استناد لایحه قانونی تعطیلات تعیین تعطیلات رسمی کشور -مصوب ۸/ ۴ / ۵۹ شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی آن، «۲۹ اسفند تا ۱ فروردین» جزء تعطیلات رسمی کشور منظور شده است؛ قطع نظر از تفسیر باطنی موضوع که تعطیلی روز سی‌ام اسفندماه را ایجاب می نماید، نظر به اینکه در سال‌های کبیسه اسفندماه ۳۰ روز بوده و روز سی‌ام اسفندماه نیز در بازه تعیین شده (۲۹ اسفند تا ۴ فروردین) قرار می‌گیرد؛ بنابراین با تفسیر لفظی و منطقی نیز بر طبق قانون یاد شده روز سی ام اسفندماه همواره جزو روزهای تعطیل رسمی کشور محسوب می‌شود و در صورتی که کارگری در این روز در کارگاه به کار اشتغال یابد، با لحاظ مقررات ماده (۵۹) قانون کار، ساعات کار وی جزء ساعات انجام کار اضافی محسوب و به استناد ماده مزبور، مشمول دریافت فوق العاده اضافه کاری خواهد بود.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب مذکور به نحو مقتضی به آگاهی کارشناسان و کارکنان ذیربط رسانده شده و در حوزه آن اداره کل نیز اطلاع رسانی شود.
اسماعیل ظریفی آزاد- مدیر کل روابط کار و جبران خدمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *